Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Čtyřdenní ponor na jeden nádech - MFF Voda Moře Oceány 2015

Ponory do modravých hlubin podmořského světa, nová poznání, jedinečná uvolněná atmosféra a desítky zajímavých setkání zaplavily v uplynulých dnech Hlubokou nad Vltavou. Mezinárodní filmový festival Voda Moře Oceány svým programem a průběhem opět patřil k významným událostem jihočeského kulturního a společenského dění. A pro organizátory znamenal čtyřdenní ponor do festivalového dění na jeden hluboký nádech...

Zahájení festivalu - 17. 9. 2015

Slavnostní vyplutí do vod festivalu proběhlo symbolicky u vody. V Lobby baru Relaxačního a regeneračního centra Hluboká nad Vltavou, v jehož středu je fontána symbolizující srdce a přelévající vodu. Její zvuk tak stylově doplnil úvodní slova viceprezidenta festivalu Jindry Soukala, který přivítal kulturního a ekonomického atašé Velvyslanectví Indonéské republiky Punjula S. Nugraha, starostu města Hluboká nad Vltavou Tomáše Jirsu, místostarostu Pavla Dlouhého a další hosty. Následovala vernisáž výstavy fotografií Zde žijí lvi. Její autor, cestovatel, fotograf a spisovatel Richard Jaroněk v besedě návštěvníkům přiblížil nejen země, ve kterých fotky vznikly, ale také podmínky a příhody, které fotografování divokých zvířat provází. V dalším dějišti festivalu, Kulturním centru Panorama, souběžně probíhal Nepálský večer Šangri-la s cestovatelem a filmařem Rudou Švaříčkem.

Soutěžní přehlídka filmů

„Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh.“ Tak zní část anotace k jednomu z filmů, ale vystihuje vlastně filmy všechny. Čtyřicet soutěžních snímků nabídlo divákům v KC Panorama a v ZOO Ohrada možnost poznat život velryb grónských v Arktickém moři, jedinečnou krásu podmořských hlubin u ostrovů Mikronésie i u Azorských ostrovů nebo vodní život v alpské řece Inn. V námětech mnoha filmů byl silným poselstvím motiv ochrany životního prostředí - ať už ve snímku o záchraně keporkaků, nebo v dokumentu, který je svědectvím o obchodu s delfíny a o utrpení těchto krásných zvířat. Nejvíce ale bylo ve festivalové přehlídce zastoupeno téma potápění a zejména freedivingu (nádechového potápění bez přístrojů). Obdivuhodné výkony, splynutí s vodou, objevování nových dimenzí...

Beseda o freedivingu - 18. 9. 2015

Nejen příběhy na filmovém plátně, ale také „živá“ setkání s osobnostmi potápěčského a cestovatelského světa přineslo festivalové dění. Beseda s freedivery Gabrielou Grézlovou a Martinem Cheníčkem v KC Panorama představovala příjemnou směs zajímavých informací a humoru. Martin Cheníček, rodák z Tábora, mimo jiné hovořil o freedivingu jako o životním stylu: „Zdaleka nejde jen o výkon samotný. Freediving pro mne znamenal změnu přístupu k životu. A není to jen o změně jídelníčku, protože strava má na nádechový výkon vliv, například nejím maso, těžká jídla, to, co zatěžuje, není to jen o fyzické přípravě, tréninku, ale hlavně jde o získání určité psychické rovnováhy, musel jsem se naučit koncentraci a také pokoře.“ Cheníček je také instruktorem freedivingu a pro zájemce o tento způsob potápění uvedl: „Moje zkušenost je, že už po dvou dnech tréninku se i úplný začátečník může dostat na 3 - 4 minuty nádechu a na ponor do hloubky 20 metrů. Jak jsem řekl, důležitá je schopnost koncentrace, určitou roli hraje i fyzická kondice.“

Na slova Martina Cheníčka navázala Gabriela Grézlová, čerstvá držitelka světového rekordu a mistryně světa ve freediverské disciplíně statická apnoe (výdrž v nádechu při potopení bez pohybu). Zatímco na plátně diváci sledovali záznam výkonu Gabriely, jeho protagonistka popisovala své pocity: „První minuty jsou pohoda. Ideální stav je nemyslet na nic, být někde na hraně vědomí a spánku. Tělo je v klidu, má dost kyslíku. Po několika minutách začne organizmus reagovat, přichází brániční kontrakce, prudké stahy, které tělem doslova ‚kopou‘. Je věcí psychiky tohle zvládnout, uvolnit svalovou tenzi.“ Gabriela komentovala i další zajímavé momenty výkonu, včetně jednotlivých prvků signalizace rukama, kterými se „domlouvá“ s koučem, jenž její výkon ve vodě monitoruje a jistí. Ve chvíli, kdy diváci bez dechu sledovali poslední vteřiny výkonu a na záznamu časomíry naskočil vítězný čas 8 minut a 33 sekund, se sálem rozlehl obdivný potlesk... A další potlesk vzápětí patřil vysokému štíhlému muži, freediverovi německé národnosti, Herbertu Nitschovi, který je držitelem 33 světových rekordů v potápění. Herbert Nitsch hovořil nejen o své cestě k potápění, ale také o zkušenosti s dekompresní nemocí a jejích těžkých následcích, které musel překonat. Jeho příběh zaznamenal režisér Christian May ve filmu Návrat z hlubin.

Ceremoniační večer - 19. 9. 2015

Sobotní večer patřil už tradičně slavnostnímu vyhlášení filmů, které odborná porota v několika kategoriích vyhodnotila jako nejlepší. Diváky v sále i vzácné hosty - například místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jaroslavu Jermanovou - uvítali moderátoři Lenny Trčková a Petr Svoboda. V úvodu večera „zazářil“ velmi silný příběh - příběh světoznámého cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla, který se cestování věnuje už více než 50 let. Na podiu vitálního a humorem okouzlujícího osmdesátiletého cestovatele přivítal prezident festivalu Steve Lichtag, který Stinglovi předal zvláštní cenu festivalu - Ocenění za dosavadní životní dílo. Steve Lichtag zdůraznil formulaci „dosavadní dílo“ s tím, že slovo dosavadní vyjadřuje naději a přání všech přítomných, aby Stingl vytvořil ještě mnoho jedinečných dokumentů.

Poté následovalo vyhlašování vítězných filmů v kategoriích Umělecký počin (Zrozen z vody - Water Born [USA], režie: Mark Kaiser, Kirk Krack, Goh Iromoto), Freediving (Apneaman na Azorských ostrovech [ČR], režie: Vlasta Urban), Enviromentální film (Obchod s delfíny - Dolphin Dealer [Kanada], režie: Brad Quenville), Dokument (Vodní obři - Monster Fish [USA], režie: Dean Johnson), Filmový příběh (Návrat z hlubiny - Back from the Abyss [Německo], režie: Christian May), Volná tvorba (Gigant Arktidy - The Giant of the Arctic [Dánsko], režie: Adam Schmedes). Zvláštní cena poroty byla udělena filmu Sea Shepard – Galapágy, Operace Kimberley Miinimbi [Austrálie], režie: Tim Waters a hlavní cenu, Grand Prix, získal snímek Černí pasažéři - The Original Whale Riders [Francie], režie: Jean-Michel Corillion.

Ceremoniační večer pak pokračoval v Relax Bali Café & Club, kde všichni hosté dokonale naplnili slova dvou hlavních organizátorů festivalu - prezidenta Steve Lichtaga a viceprezidenta Jindřicha Soukala: „Festivaly jsou i proto, aby se na nich setkali lidé podobných zájmů, aby se poznávali a rozšiřovali okruh zkušeností, možností, aby spolu lidé mohli mluvit, komunikovat, protože pod vodou si moc nepokecáme.“ (úsměv)

MFF Voda Moře Oceány 2015

Pátek, 25. září 2015, 15:02

MFF Voda Moře Oceány 2015
MFF Voda Moře Oceány 2015

Štítky festival, moře, film, nádechové potápění, potápění, Gabriela Grézlová, cestovatel, Steve Lichtag, Miloslav Stingl, Hluboká nad Vltavou, filmový festival, Tomáš Jirsa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Čtyřdenní ponor na jeden nádech - MFF Voda Moře Oceány 2015  |  Kultura  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.