neděle 17. listopadu 2019 Mahulena

96 hodin 3: Liam Neeson tentokrát v roli uprchlíka

Taken 3 to měl již od začátku těžké. Internetové diskuze se hemžily názory, že už série nemá co říct, fanoušci ostře kritizovali obsazení režiséra a celkově bylo těch negací až příliš. Otázkou je, zda nebyly tyto soudy předčasné.

Odpovím hned na začátku. Byly! Taken 3 (v české distribuci s kouzelným názvem 96 hodin: Zúčtování) je dobrý film, který má sice své mouchy, a to poměrně výrazné, ale ve výsledku nabízí velmi slušnou zábavu. A o nic víc vlastně nejde. Ale od začátku...

Začneme tím, zda má třetí pokračování vůbec smysl. Jednička byla bezkonkurenční. Liam Neeson všem vyrazil dech svojí nekompromisností a chladnokrevností. Celkově měl film i přes jednoduchou zápletku naprosto strhující atmosféru, která dala vzpomenout například na staré dobré Přání smrti. Dvojka první díl skutečně jen převařila, přesto si nemyslím, že by byla špatná. Nabídla svižné tempo a příjemnou akci.

Přijít i potřetí se stejným konceptem by ale bylo do nebe volající, čehož si byli tvůrci evidentně vědomi. Trojka je tak úplně jiná, ačkoliv některé staré prvky zůstaly zachovány. Liam Neeson je tentokrát štvanou zvěří, po které jde detektiv s obličejem Foresta Whitakera. Vražda manželky, křivé obvinění, pátrání, policisté v zádech... Vzpomínáte na Uprchlíka? Tak si umíte představit i nový Taken.

Nechci polemizovat, zda se tvůrci vydali dobrou cestu. Já změnu vnímám pozitivně a nový směr série se mi líbí, ačkoliv souhlasím, že kdyby se film jmenoval jinak a svým způsobem neparatizoval na původní klasice, nic by se nestalo.

Samostatnou kapitolou je již zmiňovaný režisér. Těžko říct, proč se za kameru opět postavil Olivier Megaton, který schytal nemalou dávku kritiky již za dvojku. On jistě není špatný filmař, jen by ho nikdo neměl pouštět do teritorií akčního žánru. Jeho ultraklipový styl je sice efektní, ale po několika minutách se slabším povahám může točit hlava. Narvat x střihů do jedné sekundy dokáže snad jen tento člověk. Přidejme si neustálé přibližování a oddalování kamery a divočina je na světě. Je to škoda, protože akce je chvílemi skutečně velkolepá a diváka dokáže přikovat do sedačky.

Zamrzí také některé scénáristické nesrovnalosti, respektive podivné scény, jako když Liam spadne s autem do výtahu, přičemž následuje výbuch. Že je po něm? Ne, v další scéně již stojí venku u telefonu. Jak se z toho dostal? Nevím, ale možná jsem na pár sekund usnul...

Jako celek ale film funguje dobře a po všech těch kritikách je příjemným překvapením. Návrat k původnímu dílu samozřejmě čekat nemůžete, ale jestli se chcete pobavit u akcí přecpaného bijáku, určitě nebudete zklamaní.

Potěšující je i herecké složení. Hlavně již zmíněný Forest Whitaker funguje jako oživující prvek. Je to charismatický borec, který je Neesonovi rovnocenným partnerem. Jeho obsazení byl jednoznačně skvělý tah, a pokud někdy v budoucnu dojde k dalšímu dílu, doufám, že se na Foresta nezapomene.

Jak jsem již psal, Taken 3 je dobrý film, který na velkém plátně vypadá výborně. Ze série se sice vytratila veškerá přidaná hodnota, kterou disponovala jednička, ale i tak tu máme zábavnou pecku, na kterou se stále ještě vyplatí zajít. Co by za takový snímek dal Van Damme, Seagal, Cage a možná i samotný Arnold...

Budějcká Drbna dává filmu Šílený Max: Zběsilá cesta 95 %

Recenzi filmu podpořilo multikino CineStar České Budějovice

Foto: 20th Century Fox

Štítky film, recenze, 96 hodin: Zúčtování, multikino CineStar, České Budějovice, Liam Neeson

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.