sobota 15. května 2021 Žofie

Budějovický Majáles nabídne rekordně bohatý program

Celkem 213 umělců se během pěti dní představí na letošním Budějovickém Majálesu. Ten se snaží nabídnout alternativu k velkým komerčním festivalům a do jihočeského krajského města přivézt originální umělce, kteří nejsou známí z masmédií.

Do pořádání festivalu se mimo padesátičlenného organizačního týmu dobrovolníků zapojují desítky dalších studentů. Festival začne v pondělí 12. května a potrvá až do sobotního rána.

Budějovický Majáles obsadí v centru Budějc více než padesát scén. Pořadatelé si kladou za cíl nabídnout akce, které nekopírují tradiční program většiny velkých festivalů. „Budějovický Majáles se od ostatních festivalů odlišuje především rozmanitostí programu, který nabízí. Návštěvníkům letos přineseme hudbu, divadlo, film, literaturu, pouliční umění, tanec, výtvarné umění a mnoho dalšího. Neexistuje žánr, který bychom se na festival nesnažili dostat,“ komentuje program dramaturgyně Marcela Macháčková.

Budějovický Majáles nenabízí jen akce spojené s uměním. Na programu se letos objevila například kavárna Potmě, ve které si návštěvníci mohou vyzkoušet, jaké to je být nevidomý, majálesová seznamka, bohoslužba, cestovatelské besedy, běžecký závod či orientační hra.

„Nechceme Majáles pořádat jen pro studenty. Věříme, že letošní program může zaujmout i starší publikum. Právě proto do schránek osobně rozneseme deset tisíc zvacích dopisů určených právě starším lidem,“ popisuje svůj záměr ředitel festivalu Damián-Ondřej Šulista.

Letošní ročník festivalu navazuje na desetiletou tradici. Do pořádání akce se každý rok zapojují noví lidé, kterým starší dobrovolníci předávají své zkušenosti. „Tento rozměr je stejně úžasný jako samotný festival. Stovky lidí díky Majálesu už na střední škole získaly zkušenosti, ze kterých budou čerpat celý život,“ komentuje přínos festivalu jeden z jeho bývalých pořadatelů Martin Kolář.

Přestože festival původně začínal jako malá jednodenní akce, v současnosti je již největším neziskovým festivalem v České republice. Vstupné na všechny akce kromě zakončení festivalu ve Slavii přitom zůstává zdarma. Do rozpočtu přispívá Statutární město České Budějovice, Jihočeský kraj a desítky soukromých sponzorů.

Část prostředků pořadatelé získávají také z dobrovolných příspěvků. Během uplynulého týdne například na crowdfundingové platformě Everfund od návštěvníků vybrali celkem 32 tisíc. „Část peněz využijeme na výrobu odměn dárcům, zbytek věnujeme na produkci letošního ročníku. Když nějaké prostředky zbudou, uděláme festival příští rok ještě bohatší,“ popisuje využití těchto prostředků Šulista.

V programu festivalu se i přes jeho záměr nabídnout alternativu ke komerčním akcím objevila některá známá jména, zejména hudebníků. „Nechceme se vůči někomu vyhraňovat za každou cenu. Na Majáles zvu prostě kapely, o kterých si myslím, že mají publikum čím obohatit. Letos to ze známých jmen jsou třeba Skyline, The Feud, Billy Barman nebo izraelské DJs Black Girl/White Girl,“ přiblížil hudební dramaturg Petr Pouzar.

Na festivalu nebudou chybět ani akce, které se váží k tradici majálesu popisované již Aloisem Jiráskem. Do centra města v pátek v poledne vyrazí průvod více než 3000 studentů v maskách, kandidáti na krále se následně utkají ve finálové disciplíně. O vítězi rozhodne také aktivita samotných studentů, kteří pro svého krále budou moci od pondělí do středy získávat hlasy svými vlastními uměleckými vystoupeními v ulicích. Návštěvníci se také mohou nechat oddat v rámci majálesových svateb, nebo si od festivalového ruchu odpočinout při majálesové bohoslužbě v klášteře na Piaristickém náměstí.

Letošní koncept festivalu se od předchozích dvou ročníků odlišuje. „Pochopili jsme, že naše největší síla je v rozmanitosti programu a schopnosti kreativně pracovat s prostředím města. Spíše než na open-air jsme se tak letos rozhodli soustředit na ostatní program. To se projevilo hlavně na tom, že jsme open-air zkrátili na jeden den. O to více akcí nabízíme ve zbytku týdne,“ popisuje letošní změny Šulista.

Festival získal záštitu hejtmana kraje, primátora města a také rektora Jihočeské univerzity. Budějovický Majáles podporuje také řada místních kulturních institucí. Některé z nich se přímo podílejí na jeho programu. Například Orchestr opery Jihočeského divadla tak ve středu nabídne návštěvníkům možnost vyzkoušet si dirigovat celý čtyřicetičlenný soubor. Taková akce se v České republice pořádá vůbec poprvé. Samotné Jihočeské divadlo pak bude pravidelně vystupovat na různých venkovních scénách v centru města.

„Členové činohry a baletu Jihočeského divadla budou vystupovat u trojice našich gaučíků, což je další novinka letošního roku. Věříme, že venkovní gauče s knihovnou přispějí k rozbití stereotypu města a přimějí lidi k tomu, aby na chvíli rozjímali a vnímali město jinak,“ vysvětluje Marcela Macháčková. Většina místních kaváren a klubů pak pořadatelům zdarma poskytuje své prostory, a to nejen pro program, ale také například pro jejich kancelář. Ta letos našla útočiště v prostorách Literární kavárny v Nové ulici.

Pořadatelé si pro letošní ročník kladou dva hlavní cíle. Prvním z nich je získat co největší publicitu a oslovit nové publikum. S fanoušky komunikují například žertovnými příspěvky na Facebooku (jeden z nich v neděli doslova obletěl republiku, když ho sdílelo více než 400 lidí) či billboardy s nápisem ‚největší českobudějovický festival na světě‘.

V centru města budou distribuovat také tištěné programy a plakáty. „Naším druhým cílem je zajistit, aby byl Majáles prostě všude. Aby ho nemohl přehlédnout nikdo, kdo v našem městě bydlí. Doslova zaplavit Budějovice kulturou. Myslím, že jsme tomu blíž než kdy dřív,“ uzavírá Šulista.

Napsal Ladislav Zibura
Tisková zpráva

Štítky Budějovický Majáles, program, nový koncept

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.