pátek 29. května 2020 Maxim

Budějovický Majáles se vrací na Sokolský ostrov

Pořadatelé Budějovického Majálesu na svých webových stránkách zveřejnili kompletní program letošního ročníku festivalu, který se uskuteční ve dnech 12. až 16. května. Přestože za pořádáním akce stojí pouze studenti, program je nebývale bohatý.

Návštěvníci se mohou těšit na stovku různých akcí na třiceti scénách v centru města. Letošní ročník tak spolu s tím loňským bude nejbohatší v jedenáctileté historii festivalu.

Budějovický Majáles je co do bohatosti programu největším neziskovým festivalem v republice. „To, co Majáles v Budějovicích dělá, je u nás naprostý unikát. Je výjimečný především schopností využít naplno všechny prostory, které město nabízí, a také množstvím žánrů, které nabízí. Podobné festivaly lze najít maximálně v Británii, ale nikde je nedělá parta mladých nadšených dobrovolníků,“ přiblížil jedinečnost festivalu hudební manažer Martin Kolář, který se sám na festivalu v minulosti podílel.

Organizátoři doufají v to, že by se jim v letošním roce mohlo ve velké míře podařit přilákat také starší publikum. „Letošní program je koncipovaný tak, aby měl co nabídnout lidem všech věkových kategorií. Akce, které bychom jim vyloženě doporučili, jsou na webu speciálně označeny. Před festivalem do schránek také rozneseme deset tisíc zvacích dopisů, které budou mířit právě na starší lidi,“ řekl hlavní koordinátor festivalu, devatenáctiletý student Damián-Ondřej Šulista.

Letošní ročník přináší několik koncepčních změn, které souvisí především s tím, že festival byl dva roky po sobě pokutován za rušení nočního klidu. I proto se pořadatelé připojili k iniciativě festivalu Mighty Sounds, který se snaží prosadit, aby radnice měla možnost udělit některým akcím výjimku na produkci po desáté hodině.

„Abychom mohli splnit požadavky Krajské hygienické stanice, rozhodli jsme se letos po desáté hodině produkci přesunout do Slavie. Tam návštěvníkům nabídneme bohatý program na třech různých scénách - největším lákadlem bude kapela Skyline, VEES a izraelské DJs duo Black Girl/White Girl,“ uvedl Šulista.

„Do Slavie se ale nevejdou všichni návštěvníci, její produkce navíc znamená neočekávané náklady navíc. Proto jsme ji museli jako jediný bod programu zpoplatnit. Padesátikoruna pro studenty a stovka pro dospělé je ale vzhledem k bohatosti programu spíše symbolická, zbylá stovka majálesových akcí zůstává přístupná zdarma,“ dodal Damián-Ondřej Šulista.

Organizátoři však bohatý program nepovažují za jediný přínos festivalu. „Za přípravou festivalu stojí více než padesát mladých dobrovolníků, kteří pracují bez nároku na honorář. To z Budějovického Majálesu dělá největší ryze studentskou iniciativu v zemi. Velká část týmu se každý rok obměňuje - řada z lidí, kteří stáli u zrodu festivalu, již v kultuře mnoho let úspěšně pracuje. Myslím, že pro každého mladého člověka je festival úžasná příležitost, jak získat zkušenosti v době, kdy by mu praxi nikdo nenabídl,“ popsal složení týmu devatenáctiletý Šulista.

Další výraznou změnou je návrat pátečního festivalového open-air od Sportovní haly na Sokolský ostrov. „Důvod je prozaický - Sokolský ostrov má kvalitní drenáž, takže i kdyby pršelo, na rozdíl od louky u Sportovní haly se nerozbahní. Pršet ale nebude, open-air jsme letos naplánovali na Evropský den Slunce,“ vysvětlil hlavní produkční Daniel Jirotka.

Pořadatelé se projekt snažili intenzivně propagovat už poslední dva měsíce. Pozornost vzbudili například piknikem pod sochou Vojtěcha Lanny či oblečením soch na Lannově třídě a v parku Na Sadech do majálesových triček. Již v březnu také zahájili projekt Studentské krvebraní, díky kterému dosud získala českobudějovická nemocnice 161 nových dárců krve.

Napsal Ladislav Zibura
Tisková zpráva

Štítky Budějovický Majáles, program

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.