čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Dokud je život, je i naděje. Snímek Teorie všeho rozplakal účastnice Dámské jízdy

I přesto, že multikino praská ve švech díky novému snímku Padesát odstínů šedi, se sál, kde se odehrála Dámská jízda, naplnil. Ženy si tuto akci tak oblíbily, že na ni chodí pravidelně, aniž by moc přemýšlely nad filmem, který se bude promítat. Tentokrát je dojmulo romantické drama Teorie všeho, která vypráví o životě Stephena Hawkinga.

Než se rozzářilo filmové plátno, proběhla ještě zážitková přednáška o cvičební pomůcce, kterou představil pozvaný masér. Ženy i přítomní muži si ji mohli sami vyzkoušet. Host svým poutavým vyprávěním nadchnul všechny přítomné v sále, jejich nadšení však opadlo, když zjistili cenu těchto dvou kroužků.

„Zajímalo by mě, co na plastové trubce s kovovými kuličkami stojí sto euro,“ komentoval Honza Zídek, který se na Dámské jízdě objevil zcela náhodně. Zaujal ho film o jednom z nejznámějších vědců vůbec. Že se promítá v sále plném žen s doprovodným programem a losováním o ceny, ho překvapilo.

Teorie všeho slibovala převyprávění neuvěřitelného příběhu jedné z nejgeniálnějších hlav naší planety, Stephena Hawkinga, lukasiánského profesora matematiky na Univerzitě v Cambridgi. Na místo toho jsme si prožili příběh plný lásky, obětavosti a neuvěřitelné síly jeho manželky Jane. Ženám tento fakt jistě nevadil, dojemný příběh je několikrát rozvzdychal i rozplakal, ale pánové, kteří se těšili na životopisný film o kvantovém fyzikovi, mohli být trochu zklamáni.

Neuvěřitelný výkon podal ve snímku herec Eddie Redmayne, který je nejenom Stephenovi podobný, ale působí i dojmem, že to je jeho vlastní životní příběh, že není herec, ale skutečný Hawking. Jane ztvárnila krásná Felicity Jones, která svým vzezřením působí velmi křehce. O to víc jí sedla role obětavé manželky, která stojí při člověku, kterého miluje a pere se s jeho zákeřnou nemocí, jenž ho postupem času přiváže na invalidní vozík a zbaví ho i schopnosti mluvit.

Jak doopravdy vypadal život neustále žijícího váženého vědce, kterému byla stanovena diagnóza amyotrofická laterální skleróza a dány dva roky života v počátcích jeho studia na Oxfordu v roce 1965, o všechno se mu honilo hlavou, nebo čím se proslavil, se ze snímku sice nedozvíte, ale rozhodně vás navnadí na to, si o něm něco zjistit, případě si přečíst některou z jeho zajímavých prací.

Další Dámská jízda se rozjede 10. března od 19 hodin a těšit se můžete na nový český film na motivy románu od Michala Viewegha Vybíjená.

Štítky cinestar, teorie všeho

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.