čtvrtek 14. listopadu 2019 Sáva

Jihočeská města budou hostit slavnosti Emy Destinnové

Pětadvacátý ročník Hudebních slavností Emy Destinnové zahájí 20. srpna koncert Českého filharmonického sboru Brno a Českých komorních sólistů v budějckém kostele sv. Jana Nepomuckého. Pod taktovkou Petra Fialy zazní mimo jiné Dvořákovo Hospodine pomiluj ny a Te Deum.

Slavnosti nabídnou celkem deset koncertů v kostelích, na zámku, či v muzeu a koncertních sálech. Uzavře je operní galakoncert k poctě Emy Destinnové 13. září.

Jihočeská komorní filharmonie uvede pod vedením Leoše Svárovského ve středu 27. srpna novodobou premiéru koncertu Es dur pro klarinet a orchestr Jana Nepomuka Wocta, který byl na počátku 19. století ředitelem kůru v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše. Zazní také skladby Mozartovy, Straussovy a Honeggerovy.

Další festivalové dny nabídnou na zámku v Borovanech koncert harfenistky Ivany Dohnalové a flétnisty Petra Pomkla, varhanní koncert Ireny Chřibové a Petra Ber-Dostála, který zahraje na clarinu novu, kopii historického hudebního nástroje, který byl nalezen na českokrumlovském zámku. Varhanní koncert zazní také v děkanském kostele v Písku. Účinkovat tam budou Jaroslav Tůma a herec Josef Somr.

Ve středu 3. září bude v DK Metropol hostovat Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichtrem a klavíristou Martinem Kasíkem. Potom slavnosti nabídnou tři komorní koncerty - ve zrekonstruovaném Jihočeském muzeu bude hostovat Panochovo kvarteto a také violoncellista Jaroslav Kulhan a na pianoforte tam zahraje Jaroslav Tůma. V kostele Panny Marie zazní vokální a varhanní hudba vrcholné renesance.

Na závěrečném operním galakoncertu na českobudějovickém Výstavišti zazpívá sopranistka Maria Pia Piscitelli, mezzosopranistka Laura Briolli, tenorista Valter Borin a basista Askar Abdrazakov za doprovodu Filharmonie Brno s Leošem Svárovským. V úvodu k jubileu zazní famfáry z Libuše.

Tradice mezinárodního hudebního festivalu vznikla v roce 1990, kdy organizátoři k 90. výročí úmrtí Destinnové v Českých Budějovicích uspořádali galakoncert a před opravenou budovu Jihočeského divadla instalovali bustu pěvkyně. Ve 24 ročnících hostovalo přes 60 pěvců světového formátu. Pozvání přijali i významní dirigenti, třeba Václav Neumann.

Zdroj: ČTK
Foto: www.festival-ed.cz

Štítky Hudební slavnosti Emy Destinnové, 25. ročník, slavnosti, Ema Destinnová, jižní Čechy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.