úterý 10. prosince 2019 Julie

Jihočeské památky otevřou běžně nepřístupné prostory. Vstupné bude většinou zdarma

K Mezinárodním dni památek se o víkendu 18. až 19. dubna tradičně připojí i většina jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu. Pro turisty je to dobrá zpráva, protože i tentokrát na ně budou čekat speciální komentované prohlídky, jindy nepřístupné prostory (mnohdy zdarma) a různé kulturní akce.

Jaká místa si budete moci prohlédnout zcela zdarma? V Českém Krumlově Letohrádek Bellarii (v sobotu) a o den později Zámecké barokní divadlo, o které je vždy velký zájem. Otevřeno bude jen omezenému počtu účastníků.

„K prohlídce barokního divadla je nutno vyzvednout si volnou vstupenku v zámecké pokladně 19. dubna a v čase od 08:45 do 14:45. Volné prohlídky nejsou součástí oficiálního rezervačního systému zámku a jako takové je nelze rezervovat,“ upozorňují památkáři.

Pokud bude pěkné počasí, můžete vyrazit na Hlubokou či do Jindřichova Hradce, kde budou zpřístupněny věže. V Jindřichově Hradci se počítá také se sklepy pod Gotickým palácem.

Sklepy hradu otevřou i Nové Hrady. Nejednoho turistu potěší i třeboňský zámek. Zde bude zdarma celá trasa C, která zahrnuje konírnu, psí kuchyní a kasematy. Děti, studenti a senioři by pak měli vyrazit na Zvíkov, který si budou moci užít také úplně zdarma. A jestliže chcete zamířit do Zlaté Koruny, neměli byste si nechat ujít opatskou kapli.

Akce

V rámci Mezinárodní dne památek se také uskuteční několik zajímavých akcí. Děti určitě potěší výtvarně dramatická dílna na zámku Červená Lhota (sobota - od 9 a 14 hodin) s názvem Zlatovláska na Červené Lhotě. Realizují ji studenti Střední pedagogické školy Futurum v Praze. Vstupné bude 70 korun a je nutné se předem rezervovat.

Na hradě Rožmberk v neděli v 11 hodin dopoledne zazpívá pěvecký sbor Domino z Tábora. Tato akce se uskuteční zdarma.

Jedinečnou možnost nabízí po celý víkend Dačice. Zámek si budete moci projít vlastním tempem bez průvodců, ti budou k dispozici v případě zájmu.

Mimořádné komentované prohlídky hradu včetně sklepů nabídne Landštejn.

Akcí bude více, doporučujeme sledovat oficiální webové stránky jednotlivých objektů, kde najdete podrobné informace.

Reciproční vstupenka

Také v letošním roce bude platit výhodná reciproční vstupenka. O co jde? „Každý, kdo vstupenkou doloží, že 18. nebo 19. dubna navštívil jeden z jihočeských památkových objektů ve správě NPÚ ÚPS ČB, bude mít vstup ve dnech 18. nebo 19. dubna na jednu z prohlídkových tras na další památkový objekt ve správě NPÚ ÚPS ČB zdarma. Platí pro objekty: Červená Lhota, Dačice, Hluboká (pouze trasa A), Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk, Třeboň, Vimperk, Zvíkov, Zlatá Koruna,“ vysvětluje mluvčí NPÚ Jitka Skořepová a dodává: „Na vstup zdarma nelze uplatnit vstupenku z Českého Krumlova. Reciproční vstupenka platí pouze pro jednotlivce a rodinné vstupenky, neplatí pro hromadné skupiny.“

Štítky památky, Jihočeský kraj, rekord, Národní památkový ústav, zámek, Český Krumlov, Hluboká, Červená Lhota

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.