Referendum o obchvatu Volar chce 689 lidí, rozhodne o něm zastupitelstvo

Autoři | Foto Jihočeský kraj /ilustrační foto

O obchvatu Volar na Prachaticku budou lidé rozhodovat v referendu. Přípravný výbor dnes předal radnici podpisové archy s 689 podpisy. Opozice a šumavské spolky kritizují rozšíření silnice z Blažejovic do Volar, které plánuje kraj. Podle nich přivede do města víc těžké dopravy. Pokud bude návrh splňovat zákonné podmínky, zastupitelé budou o referendu jednat na konci července.

„Návrh jsem zatím neviděla. Pokud bude vše v pořádku, bude o vyhlášení referenda rozhodovat zastupitelstvo. Předběžně je termín stanoven na 27. července," řekla starostka Volar Martina Pospíšilová (nezávislá za Jihočechy 2012). Městský úřad má nyní 15 dnů na kontrolu dodaných podpisů.

Odpůrcům stavby se nelíbí dopravní zatížení centra města. „Přípravný výbor dnes oficiálně předal městskému úřadu 44 podpisových archů za vyhlášení referenda o uceleném obchvatu. Během 15 dnů se podařilo shromáždit 689 podpisů občanů, čímž byl s masivní rezervou splněn zákonný limit pětiny oprávněných voličů. Znění návrhu navíc předem zkontrolovalo ministerstvo vnitra, které potvrdilo, že dokument splňuje zákonné náležitosti," uvedl zmocněnec přípravného výboru a opoziční zastupitel Tomáš Válek (Piráti).

Třítisícové šumavské město dlouhodobě trápí vysoká dopravní zátěž. Situaci podle přípravného výboru může zhoršit plánovaná rekonstrukce a rozšíření silnice II/141 z Blažejovic do Volar. „Uvědomujeme si potřebu modernizace infrastruktury. Zásadní problém ale je, že rozšíření této silnice bez současného řešení obchvatu města představuje pro obyvatele Volar hrozbu. Nemůžeme modernizovat přivaděč a následně veškerou tranzitní dopravu svést lidem přímo pod okna a křižovatku nechat na hranici únosnosti," vysvětlil Válek.

Podle vedení města rozšíření silnice dopravu ve městě příliš neovlivní. Původní trasa obchvatu byla nevyhovující a z územního plánu byla vyňata v roce 2017.

Rekonstrukce silnice II/141 v úseku Blažejovice – Volary prošla procesem posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Krajský úřad vydal souhlasné stanovisko. Záměr už dříve kritizovaly šumavské spolky.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky ČR, referendum, silnice, stavby, Volary

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.