Budějčáci měli uplynulou sobotu jedinečnou možnost dozvědět se díky Mezinárodnímu dni památek něco více o historii svého města. Ten se letos konal s podtitulem České Budějovice ve století páry, aneb koněspřežka byla první. Budějcká Drbna se této zajímavé akce zúčastnila také.
Jako první navštívila Dům U Beránka, který se nachází v Krajinské ulici. Na jeho dvoře byl po celý den přítomný zahradník Jan Kec, který radil, jak správně založit zahradu a zájemcům přiblížil i budování zahrad v 19. století. Ke koupi tady byly i některé byliny.
Poté jsme zavítali do Zátkova domu, který uvnitř skrývá nejstarší fresku v Českých Budějovicích. O té perfektně povyprávěl majitel nynějšího hotelu pan Vlček: „Freska pochází z 15. století a znázorňuje nejsvatější trojici Otce i Syna i Ducha svatého. Byla nalezena před dvanácti lety při rekonstrukci. V hotelu máme také dobrého ducha, který chodí po domech v celé Hradební ulici.“
Třetím prozkoumaným objektem byl Lannův rodný dům. Ten byl ještě před několika měsíci obydlen a tudíž veřejnosti nepřístupný. Jméno Vojtěcha Lanny je úzce spjato s železniční dopravou stejně jako s tou lodní na Vltavě, proto se poblíž tohoto architektonicky zajímavého domku nachází další historicky významná budova, a to Lannova loděnice, kterou v dnešní době využívají hlavně skautské oddíly.
Poslední navštívenou stavbou se stala Vodárenská věž. Tady se Budějcká Drbna dostala na komentovanou prohlídku panem Hobizalem, technikem ČEVAKu, který se zajímá o její historii. Nejdříve se společně s celou skupinou nadšenců, mezi nimiž se vyskytla dvě sympatická dvojčata Marie a Blanka, které jako malé holky ve Vodárenské věži vyrůstaly, dozvěděla o fresce na věži, která vznikla v roce 1882.
Poté začala samotná, velmi zajímavá přednáška, kdy jsme příjemným vyprávěním zjistili všechno od počátku postavení věže, rozvodů potrubí po Budějovicích či čerpání pitné vody dříve i nyní. „Náš tatínek byl správcem věže a my tu zažily spoustu hezkých chvil,“ vyprávěly obě dvojčata Blanka Ševčíková a Marie Šilhánková, která oslaví letos osmdesáté narozeniny, ale nahoru do věže vyběhla s menší zadýchaností než ostatní mladší účastníci prohlídky.
Celkově se nejvyhledávanější památkou stala právě Vodárenská věž, jejích prohlídek se zúčastnily dvě stovky lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.