Budějcká nemocnice ve spolupráci s Národním památkovým ústavem připravila unikátní výstavu nazvanou Dřevo v architektuře. Galerie ve vstupní hale nemocnice umožní navštívit akci, která je poprvé pod hlavičkou evropské aktivity Umění a zdraví, jež zastřešuje UNESCO.
Výstava Dřevo v architektuře přiblíží až do 27. února v nemocniční galerii na dvanácti výstavních panelech podoby a formy využití dřeva v historických stavbách.
„Představeny budou zejména ukázky jihočeské roubené architektury, využití dřeva v konstrukcích technických staveb a drobné architektury. Pozornost je věnována i jednotlivým konstrukčním prvkům jako jsou krovy, stropy, podlahy, dveře, okna a podobně,“ přibližuje Jana Štorková, odborná pracovnice Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Výstava bezplatně zapůjčená Národním památkovým ústavem představuje výsek z širokého uplatnění dřeva a dřevěných konstrukcí v historické architektuře. Chce upozornit na mnohdy skryté hodnoty, krásu tohoto materiálu, na bohatost tvarů, zručnost a cit bezejmenných řemeslníků a umělců, kteří zde zanechali to nejlepší ze svých schopností a umu.
Dřevo v našich přírodních podmínkách patřilo vždy k nejdostupnějším a nejpoužívanějším stavebním materiálům. Jeho těžbu a opracování bylo možné provádět až do konečné podoby relativně jednoduchým ručním nářadím.
Ze dřeva lze zbudovat jak velmi rozměrné a namáhané stavební konstrukce (krovy, stropy, věže), technické stavby (mosty, náhony, mlýnská kola, jezy), tak i podlahy, stropy, obklady, dveře, okna a řadu dalších částí stavebního díla (schody, pavlače, zdobné řezby atd.). Pro stavební konstrukce byly v minulosti i dnes používány převážně jehličnany (smrk, borovice, jedle, modřín), ale také tvrdé dřeviny jako dub nebo buk a podle potřeby a vlastností i další druhy.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.