neděle 12. července 2020 Bořek

RECENZE: Nový Robocop? Po brutalitě a krvi ani stopy

Když se řekne Robocop, okamžitě cítím silný závan nostalgie... Ošuntělé „véháesky“, jednohlasný a značně otřesný „dabing“ a hodiny před obrazovkou. Jo, byly to časy, kdy videím vládl Rambo, Terminátor, Lesní duch či právě například Robocop.

Nizozemský klasik Paul Verhoeven natočil v druhé polovině 80. let akční řežbu, která neměla obdoby. Film, který se s divákem nemazal, a který právem patří k žánrové klasice.

Píše se rok 2014 a my tady máme remake. Nedivte se, že jsem měl před projekcí značné obavy. Na kultovní záležitosti by se sahat nemělo. Vzpomeňme si například na Total Recall, Pátek 13. či Noční můru v Elm Street...

Ano, nové verze jsou prasečiny, které originálům nesahají ani po kotníky. Zařadil se mezi nekonečné zástupy zmrvených remaků i Robocop? Už po několika minutách jsem měl jasno... Nezařadil!

Režisér José Padilha na to jde úplně odjinud než Paul Verhoeven. Zatímco předchůdce stavěl na brutalitě (v kontextu doby) a přímočarosti, Padilha se celkem překvapivě věnuje spíše psychické stránce hlavní postavy. Osobně tento krok kvituji, protože Robocop je najednou podstatně hlubší záležitostí, ovšem zároveň chápu, že ne každému nová verze sedne.

Akce sice nechybí, ale režisér nám ji předkládá pomalu a s rozvahou. Je mi jasné, že pokud bych šel do kina na film, u kterého bych čekal litry krve a neustálou palbu, byl bych zklamaný. Samozřejmě je otázkou, zda by Robocop neměl být přesně takovou oddechovou zábavou. Těžko říct... Trošku mi to připomíná nové verze Batmana, u kterých se také nevyplácí vypnout mozek.

Nový Robocop staví hlavně na hereckých výkonech. Poměrně neznámý Joel Kinnaman v roli Robocopa se ze začátku jeví neslaně a nemastně. Není příliš charismatický a výrazný, což se projevuje hlavně v první polovině, kdy je Alex Murphy (Robocop) ještě člověk z masa a kostí. Změna k lepšímu naštěstí přichází v okamžiku, kdy se Murphy mění v robotickou mašinu. Jeho výraz totiž vzbuzuje emoce a sympatie, což tvoří přímý kontrast s jeho ocelovým tělem. Přesto je finální pocit spíše rozpačitý.

Hlavního herce tak válcují další postavy. Gary Oldman v roli moderního doktora Frankensteina je sázkou na jistotu. Stejně tak Samuel L. Jackson, který do snímku vnáší alespoň trošku odlehčení. Jeho psychopatický pohled jen tak nezapomenete, a to i přesto, že se jedná spíše jen o cameo roli. Pochvalu zaslouží i Abbie Cornish, která je rozkošná a velmi přesvědčivá.

Jasným králem nového Robocopa je však Michael Keaton! Kde celé ty roky byl? Proč ho leckteří diváci odepsali? Tohle je přesně role, která mu jde! Žádná extra svině, prostě chlap, který cítí, že může vydělat... A jde si za tím. I když je jeho postava záporná, možná ho budete chápat a třeba mu i budete držet palce. Doufám, že Robocop vrátí Keatona do první ligy. Přál bych mu to...

Aby se neřeklo, že se nová verze originálu vzdaluje až příliš, přidali tvůrci několik perliček, které ortodoxní fanoušky chytnou za srdce - náznaky původní muziky, chvilkový design starého Robocopa, některé hlášky či satirický podtón. Jasně, je to málo, ale buďme rádi alespoň za to.

Největším paradoxem je, že ve filmu příliš nefungují akční scény. Možná by se hodila statičtější kamera a efektnější lokace. No a samozřejmě troška té syrovosti, které měl starý Robocop na rozdávání. Ani bych se nedivil, kdybyste si druhý den po projekci na žádnou akci nevzpomněli. To je samozřejmě špatně...

Závěrečné hodnocení je možná trošku rozporuplné. Nový Robocop je výborný film, kterému ale chybí vše, co dělalo z originálu nadčasovou pecku. Jste zklamaní? Naprosto vás chápu! Jste nadšení? Ano, věřím... Nejdůležitějším kritériem je, jaký máte vztah k původnímu filmu. Pokud jste otevření nové mytologii a nechcete se ohlížet dozadu, do kina jděte. Pokud ne, raději si kupte remasterovaný originál, který nedávno vyšel na blu-ray. Asi tak...

Budějcká Drbna dává filmu Robocop 70 %

Recenzi filmu podpořilo multikino CineStar České Budějovice

Foto: Sony Pictures

Štítky Robocop, multikino CineStar, recenze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.