úterý 10. prosince 2019 Julie

Staročeská tradice pořád táhne. Jihočeši žijí masopustním veselím

Období masopustů je v plném proudu, průvody včera procházely hned několika městy i vesnicemi. Budějcká Drbna posbírala postřehy a hlavně fotky z těch v Údolí u Nových Hradů a také v Lipí.

Masopust v Údolí má delší tradici než ten v Nových Hradech. Okolní části města, dnes osady, se přidaly později. Zakladateli tamních masopustů byli pánové Vaclík a Vachoutka. Každoročně v Údolí projde průvod čtrnácti koledníků v doprovodu masek a kamarádů, kterých je několik desítek.

O více než šedesátileté tradici si s Budějckou Drbnou povídal rychtář koledy Josef Machůtka: „Koleda se v Údolí chodí od roku 1956, začali jsme dřív než v Nových Hradech. Jedná se o soubor kamarádů, kteří se převlečou za masky a tvoří pro zbytek vsi sobotní program. Klasickými maskami, které nás doprovází, jsou například Medvěd, Smrtka a tak dále. Během koledy probíhají různé rituály, třeba trestání koledníka a další s křesťanstvím spojené zvyky. Hlavně se snažíme o udržení této tradice, byť to není z finančního hlediska úplně jednoduché a občané vesnice pomalu vymírají, což má za důsledek obtížnější obsazení koledy v dalším roce. V Údolí dáváme na koledu dohromady přes čtyřicet lidí, kteří obveselují své sousedy, a nejedná se pouze o místní obyvatele.“

Celé vyprávění Josefa Machůtky si můžete poslechnout v audiozáznamu.

Včera se uskutečnil tradiční masopustní průvod také například v Lipí. Desítky masek se sešly kolem desáté hodiny dopolední u místního hostince a průvod tak mohl začít. K vidění byly různé masky, například Rytíř, Smrťák, Šašek, postavy ztvárňující roční období, tedy Jaro, Léto, Podzim a Zima, také Letec, Hasič, Muchomůrka a spousta dalších.

Nejdříve musely masky dojít ke starostovi Lipí Stanislavu Kyselovi, kterého požádaly o klíč k odemknutí a zároveň povolení masopustního průvodu. „Cestou po celé vesnici průvod dorazil k místnímu hostinci, kde bylo připraveno občerstvení pro všechny zúčastněné,“ napsal Budějcké Drbně jeden z návštěvníků tamního masopustu Roman Jinšík.

ČTĚTE TAKÉ: Masopustní veselí startuje. Kdy a kam vyrazit?

Masopustní veselí v Údolí u Nových Hradů

neděle, 8. února 2015, 13:10

Masopust v Údolí u Nových Hradů
Masopust v Údolí u Nových Hradů

Autoři

Štítky masopust, masopustní veselí, masopustní rej, Jihočeský kraj, Údolí u Nových Hradů, Lipí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.