úterý 2. června 2020 Jarmil

Výstava Na Vánoce dlouhé noce přiučí lidi řemeslům

Výšivky z rybích šupin, výrobky pletené z loubku, fanfrnochy, přehozy tkané z ovčí vlny, podmalbu na skle a další výrobky nositelů lidových tradic mohou od čtvrtka do 4. ledna obdivovat návštěvníci Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Začala tam totiž výstava Na Vánoce dlouhé noce. Její součástí bude i předvádění řemesel a lidových technik. Souběžně také začala v dalším sále probíhat výstava Štědrej večer nastal, kde muzeum představuje Vánoce na venkově i v městském prostředí. Součástí této výstavy budou výtvarné dílny, divadlo, koncert i koledování a vzdělávací programy pro školy.

„V lidovém prostředí jsme se zaměřili především na konec 19. století, v měšťanském jsme šli ještě hloub do historie, do první poloviny 19. století, do období biedermeieru," říká kurátorka výstavy Štědrej večer nastal Alexandra Khadka. Biedermeier je umělecký směr běžně datován mezi roky 1815 až 1848. Typický je především pro měšťanskou kulturu německy mluvících zemí.

Vánoce jsou hlavně o dětech, o vánočních dárcích, zdobení stromků a vystavování betlémů, to všechno lidé na výstavě najdou. Mezi nositeli tradic lidové kultury se budou moci dívat pod ruce Ludmily Dominové, která mistrně ovládá výšivky rybími šupinami, nebo třeba Jiřímu Drhovskému, který vyřezává lidové hračky a betlémy.

Ze Strmilova rovněž přijede tkadlec Zdeněk Kubák, z Tuště Milan Macho, který ovládá pletení košů a nůší z loubku a proutí, Miroslav Stecher z Budějc předvede výrobu fanfrnochu, tedy lidového hudebního nástroje. K vidění bude i podmalba na sklo od Jiřího Honnisse.

Celkem bude lidové techniky předvádět jedenáct oceněných řemeslníků, a to v úterý 9. a v pátek 12. prosince.

Zdroj: ČTK

Štítky Jihočeské muzeum, výstava, Na Vánoce dlouhé noce, Štědrej večer nastal, řemesla, tradice, Vánoce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.