Část členů Trikolóry vyzývá předsedu strany a poslance Václava Klause mladšího k odstoupení kvůli údajnému porušování stanov a zásahům do programu a kandidátek bez projednání se stranickými kolegy. Kvůli krokům Klause už oznámili například dva krajští předsedové strany Antonín Fryč a Petr Viktorýn nebo členka a bývalá mluvčí strany Ivana Kerlesová, že z funkcí v Trikolóře odcházejí.
Straníci, kteří Klause i ostatní členy předsednictva vyzývají k rezignaci, kritizují mimo jiné Klausovo oznámení, že Trikolóra bude opakovaně prosazovat referendum o vystoupení z EU.
„Mně osobně se nelíbí, že jsem se dozvěděla z médií, že Trikolóra se jednou za čtyři roky bude snažit o referendum o setrvání ČR v Evropské unii. Když jsem napsala centrální kanceláři, zda máme nový program a kde se o něm mohu dočíst, odepsali mi, že žádný nový program není. Pak se tedy musím ptát, jak to, že se nové programové priority objevují v médiích,“ řekla Deníku N Kerlesová a dodala, že řada členů nesouhlasí s tím, že se Trikolóra zúčastnila demonstrace Otevřeme Česko.
Signatářům se nelíbí rovněž údajně svévolné rozhodování Klause o lídrech kandidátek pro sněmovní volby. „Trikolóra jde nedemokratickou, autokratickou cestou bez ohledu na své členy,“ píšou signatáři dopisu, který podepsali Kerlesová, někdejší kandidát Trikolóry do Senátu Zdeněk Pešek a bývalý předseda hnutí v Olomouckém kraji Aleš Hrubý.
Například v Ústeckém kraji se podle serveru ozvaly protesty tamních členů Trikolóry proti dosazení poslankyně Terezy Hyťhové, která do strany přestoupila z SPD, do čela krajské kandidátky.
Dva krajští předsedové - Antonín Fryč ze Středočeského kraje a Petr Viktorýn z Moravskoslezského - se kvůli zásahům do kandidátek rozhodli, že nebudou obhajovat své funkce. Viktorýn Deníku N řekl, že Klaus prosazoval na moravskoslezskou kandidátku do krajských voleb kandidáty stojící mimo hnutí výměnou za sponzoring. Klaus serveru řekl, že si na nic takového nevzpomíná.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám