úterý 9. března 2021 Františka

Nouzový stav v krajích bude pokračovat. Vláda souhlasí s návrhem hejtmanů

, aktualizováno 14. února 2021, 17:30

V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 dál platit nouzový stav. Po nesouhlasu Sněmovny s vládní žádostí o jeho prodloužení skončí aktuální stav nouze o půlnoci. Hejtmani se ale dohodli na tom, že vládu požádají o vyhlášení nového na dva týdny. To také dnes vláda potvrdila. Malé obchody a provozovny zůstávají i nadále uzavřeny. Od pondělí dojde ke zrušení omezení úředních hodin na úřadech.

Hejtmani se v neděli dohodli, že vládu požádají o vyhlášení čtrnáctidenního nouzového stavu. Ve svém usnesení Asociace krajů označila žádost za zcela mimořádný krok, který nesmí být dlouhodobě zneužíván k zásahu do práv a svobod lidí. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě opatření výhrady. Vyhlášení nouzového stavu je i přesto podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti šíření covidu-19.

„Dohodli jsme se na dalším společném postupu v situaci, která je z epidemiologického hlediska velmi složitá. Při pokračování nouzového stavu je priorita návrat dětí do škol, úpravy opatření budeme průběžně konzultovat s kraji,“ shrnul v neděli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Obchody zatím neotevřou

Hejtmani, kteří vyzvali vládu k vyhlášení nouzového stavu na dalších 14 dní, žádají, aby se 1. března začaly děti vracet do škol. Ke stejnému datu má vláda zajistit, aby firmy mohly začít testovat zaměstnance na covid a dostaly na to peníze od státu. Od 15. února končí omezení úředních hodin na úřadech, aby se netvořily fronty. Hejtmani chtějí, aby je vláda informovala, jak uvolní pravidla v obchodech a službách.

Zatím zůstanou zavřené malé obchody a provozovny. „A dnes jsem byl v (pořadu ČT) Otázky Václava Moravce konfrontován s tím, že Ústavní soud vynesl rozsudek, který to bude rušit, tak jsem velmi apeloval na vládu, aby se nestalo, že dnes v rámci nouzového stavu využije pravomoc svá opatření aplikovat i na malé obchody a provozovny a stane se, že to nebude ústavní,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). Dodal, že hejtmani se snažili prosadit, aby otevřely malé provozovny jako kadeřnictví, ale ministr zdravotnictví byl proti.

Hejtmani vyzvali ministra zdravotnictví, aby se upravila opatření. Všichni podporují změnu omezování úředních hodin na úřadech. „Vnímáme to jako nesmyslné, naopak se někde vytvářejí fronty a epidemie se může zhoršit. Vyzvali jsme, aby se děti začaly od 1. března vracet do škol, aby vláda předložila, jak bude rozvolňovat další opatření u obchodů a služeb, kde to vnímáme jako klíčové a pro ty lidi těžko udržitelné - myslíme si, že krajské hygieny by to mohly zvládnout,“ dodal Kuba.

Hřibův nesouhlas

Nesouhlas s vyhlášením nouzového stavu vyjádřil pouze primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti). „Přál jsem si nový začátek, ale byl jsem přehlasován. S těžkým srdcem jsem se tak připojil k žádosti ostatních hejtmanů o nouzový stav. Praha by jinak zůstala osamocená a s jinými pravidly. Hrozil by příliv lidí z okolních krajů do pražských obchodů a výrazné zhoršení epidemie,“ řekl v neděli.

Samotné vyhlášení nouzového stavu po nesouhlasu Sněmovny vyvolalo velkou diskuzi. Andrej Babiš v sobotu uvedl, že podle analýzy je postup v souladu s Ústavou. Naopak podle některých právníků či šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) však Ústavu a Sněmovnu obchází.

„Zaslal jsem premiérovi dopis. Upozorňuji na možné protiústavní chování vlády. Pilíře naší demokratické společnosti, nelze obcházet. Je povinností vlády a opozice v se domluvit na ústavním postupu. Je to v zájmu všech a Senát musí tento zájem hájit,“ napsal na svůj twitterový profil v neděli Miloš Vystrčil.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto vlada.cz | Zdroj ČTK, Česká televize

Štítky vláda, koronavirus, opatření, hejtmani, nouzový stav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.