čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

VOLBY 2022: Začíná poslední den voleb do senátu

Do dvou hodin odpoledne mají dnes lidé možnost rozhodnout o tom, kdo zvítězí ve druhém kole voleb do senátu. Na jihu Čech se volí v obvodu Český Krumlov, kde minulý víkend postoupil dlouholetý senátor Tomáš Jirsa (ODS) a Miroslav Lorenc (ANO). Senátora vybírají také na Táborsku, tam se do druhého kola dostal šéf jihočeské záchranky Marek Slabý (nestraník za KDU-ČSL, ODS, Tábor 2020 a TOP 09) a dosavadní senátor Jaroslav Větrovský (Jihočeši 2012).

Od 8:00 do 14:00 mají dnes voliči z Českokrumlovska a Táborska možnost ve druhém kole senátních voleb vybrat svého favorita. Ve volebním obvodu Český Krumlov v prvním kole, které se uskutečnilo minulý víkend spolu s komunálními volbami, postoupil dosavadní senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. Senátorský mandát obhajuje už poněkolikáté, před šesti lety zvítězil se ziskem 59,74 procent hlasů. Letos Jirsa získal celkem 36,53 procent hlasů a jednoznačně tak v prvním kole zvítězil. Na druhém místě se umístil dosavadní místostarosta Prachatic Miroslav Lorenc (ANO) se ziskem 17,46 procent hlasů. Celková volební účast byla 42 procent.

Na Táborsku už byl rozdíl mezi dvěma postupujícími kandidáty těsnější. Zvítězil šéf jihočeské záchranky Marek Slabý (TOP 09), kterému se podařilo získat podporu 30 procent voličů. S 22,67 procenty se za ním umístil Jaroslav Větrovský, který obhajuje svůj mandát z roku 2016, kdy se mu podařilo získat 59,83 procent hlasů. Volební účast v táborském okrese byla o něco vyšší než na Českokrumlovsku, k volebním urnám přišlo své kandidáty podpořit 44 procent voličů.

VOLBY 2022: Začalo závěrečné kolo voleb do Senátu, v němž se hraje o jeho předsedu

V Česku začalo dnes ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako...

Ohodnoť článek

Štítky volby 2022, Český Krumlov, Tábor, senát, senátor, voliči, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.