Ze 164 příspěvkových organizací zřizovaných Jihočeským krajem skončilo v loňském roce 138 v zisku, čtrnáct ve ztrátě a zbytek s vyrovnaným hospodařením. Zisk dosáhl 45 milionů korun, ztráta přibližně šest milionů. Nejlépe na tom byly školy, nejhůře příspěvkové organizace v sociální oblasti.
„Z 18 sociálních organizací skončilo 12 v celkové ztrátě 5,5 milionu korun přesto, že už čtvrtým rokem procházejí tvrdým procesem optimalizace a rozhodně nerozhazují peníze,“ uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD).
Do nesnází se lůžková sociální zařízení dostala vlivem klesajících výnosů od zdravotních pojišťoven i od klientů a také zvyšováním DPH a cen energií.
„Přes 70 procent klientů sociální zařízení nemá peníze na plnou úhradu služeb. Rozdíl hradí kraj,“ upozornila Stráská.
Dotace od ministerstva práce a sociálních věcí každoročně klesají, za posledních pět let má kraj o 150 milionů méně. Třeba dotace na lůžko bývala 74 tisíc korun na rok, nyní je 52 tisíc.
„Pokud nezačneme propouštět a nesníží se kvalita služeb, organizace nemají naději dostat se z finančních problémů,“ konstatovala náměstkyně hejtmana.
Kraj se přitom podle ní chová korektně k ostatním poskytovatelům služeb, kterým přerozděluje peníze. Nezvýhodňuje své organizace, přestože má lůžkovou část sociálních služeb, která je nejnákladnější.
Naopak zisk podle hejtmana Jiřího Zimoly generují školy zřizované krajem. Ani jedna z přibližně 130 neskončila ve ztrátě, 121 z nich vyčíslilo vloni celkový zisk 28 milionů korun, a to z vedlejší činnosti. Peníze získávají třeba za pořádání kurzů nebo za výdej obědů pro veřejnost.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.