Počasí dnes19 °C, zítra19 °C
Sobota 30. září 2023  |  Svátek má Jeroným
Bez reklam

Soud zakázal blokádu Hnutí Duha, na Šumavě se začalo kácet

Kácet se začalo v lokalitě Na Ztraceném u Ptačího potoka u Modravy v pondělí ráno, kde dosud snahy parku blokovali ekologičtí aktivisté. Okresní soud v Klatovech dal za pravdu Správě NP a CHKO Šumava a vydal předběžné opatření proti blokádě, řekl agentuře mluvčí správy Pavel Pechoušek.

Podle soudního předběžného opatření se má Hnutí Duha zdržet jakéhokoliv organizovaného pohybu, pobytu a jiné činnosti v lesích na území NP Šumava. "Soud se tak ohradil proti aktivitám Hnutí Duha, které vedení parku brání v zásahu proti kůrovci. V lokalitě na Ztraceném začala Správa Národního Parku Šumava kůrovcem napadené stromy asanovat již v pondělí ráno," řekl Pechoušek.

Na místě zasahuje policie, kterou přivolal organizátor akce Mojmír Vlašín. "Ráno přijeli těžaři a začali kácet v bezzásahové zóně i přes naši snahu tomu zabránit. Stále považujeme tuto činnost za nelegální, proto jsem přivolal policii. Předběžné opatření soudu je určené Hnutí Duha a tomu je soud také doručí. Blokádu však neprovádí Hnutí Duha, ale lidé, kterým není osud Šumavy lhostejný. Těm soudní rozhodnutí nikdo nedoručil," tvrdí Vlašín.

Podle Vlašína soud rozhodl na základě lesního zákona, jehož platnost je ale v chráněném území omezena. "Nevím, jestli park tuto skutečnost soudu zamlčel, ale skutečnost, že námi bráněná lokalita leží v bezzásahovém pásmu parku, platnost lesního zákona omezuje. Stále tedy tvrdíme, že kácení v této zóně je nelegální," vysvětlil Vlašín.

Podle něj se také aktivisté snažili kontaktovat ředitele parku Jana Stráského, ale neúspěšně. "Nebere nám telefon. Chtěli jsme ho sem pozvat, aby nám objasnil legitimitu zásahu v bezzásahové zóně. Pokud by to udělal a přesvědčil nás, že je v právu, asi bychom se rozešli," doplnil Vlašín.

Správa parku je přesvědčena, že i opožděný zásah bude dostatečně účinný. "I když se začne se zpožděním kvůli blokádě, zásah bude dostatečně účinný. Kůrovec zatím vylétl jen z vrchních částí kmenů, 99 procent jeho populace se i díky špatnému počasí nevyrojilo. Počasí nám tak dalo několik dní pro zásah navíc," řekl v závěru uplynulého týdne mluvčí Pechoušek.

Policii zavolalo do lokality Na Ztraceném i vedení parku. "Dostali jsme takové oznámení, že na místě vyznačeném pro těžbu se vyskytují neoprávněně lidé, kteří těžařům brání v práci. Policie tyto lidi vykazuje z prostoru a jejich jednání posuzuje jako přestupek," řekla agentuře mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

"Hnutí Duha své jednání ospravedlňuje ochranou přírody. Svým přístupem samo ale nerespektuje ani základní ochranné podmínky národních parků, kde je na celém území zakázáno táboření mimo ochranná místa vyhrazená orgánem ochrany přírody a pořádat a organizovat hromadné veřejné akce mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. Nastávají tak škody na státním majetku a finanční újmy dodavatelů prací, kteří mají danou práci zadanou na základě platného zadávacího řízení. Vlastník lesa je povinen provádět taková opatření, aby se předcházelo a zabránilo poškození působení škodlivých činitelů na les, zejména při zvýšeném výskytu škodlivých činitelů provést nezbytná opatření. Při vzniku mimořádných okolností a nepředvídaných škod v lese, mimo jiné přemnožení škůdců, je vlastník lesa povinen činit bezodkladná opatření k jejich odstranění a pro zmírnění všech následků," uvádí se v odůvodnění předběžného opatření.

Soud vzal za prokázané, že Hnutí Duha svojí činností prostřednictvím fyzických osob zabraňuje žalobci plnit povinnosti vyplývající ze zákona, zejména počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na majetku, přírodě a životním prostředí.

Na nezákonnost jednání ekologických aktivistů upozorňoval již minulý týden ředitel parku Jan Stráský. Poukazoval na to, že svou přítomností v počtu několika desítek osob na území Národního parku Šumava v lokalitě na Ztraceném, porušilo Hnutí Duha základní ochranné podmínky NP Šumava tím, že tu pořádali hromadnou organizovanou akci, kterou blokáda bezesporu je. Na tu ale neměli udělenou výjimku ze Zákona o ochraně přírody a krajiny.

„Tímto svým činem porušili zákon, za to ještě může Hnutí Duha hrozit pokuta až padesát tisíc korun," řekl Stráský.

Území Na Ztraceném patřilo sedmnáct let mezi zásahové zóny NP Šumava. "Nezodpovědným rozhodnutím předchozího vedení parku se dostalo do bezzásahové zóny. Současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ho opět vrátil do zásahového režimu, tam kde po celou dobu existence parku bylo a kam také patří," doplnil Stráský.

Jak už vedení Správy NP Šumava minulý týden avizovalo, výjimku z Natury 2000 nepotřebuje.

"Opačný dojem se snažilo u veřejnosti vzbudit Hnutí Duha a Strana zelených, která blokádu na Ztraceném pojala jako mediální prezentaci své strany, které již dlouhodobě klesají počty voličů. Výjimku ve smyslu Natury 2000 nepotřebujeme. Jde o běžné managementové opatření ochrany lesa v kulturních, nepřirozených smrčinách, tedy v žádném pralese, jak se veřejnosti snaží podsouvat Hnutí Duha a Strana zelených. Zásah proti kůrovci má za cíl předejít mnohonásobně větším škodám v porostech navazujících. V lokalitě samotné zásahem rozhodně nedojde k nevratným škodám,“ říká náměstek ředitele NP Šumava Jiří Mánek.

„V případě zásahu proti kůrovci, tak jak ho má v plánu vedení Správy NP Šumava, nejde ani o koncepci ani o záměr podle paragrafu 45 Zákona o ochraně přírody a krajiny proto Park nepotřebuje naturové hodnocení,“ vyplývá z rozboru Petra Petržílka z advokátní kanceláře zaměřující se na obor životního prostředí.

Za ředitele Stráského se postavili starostové z Modravy, Srní, Kašperských Hor, Horní Plané, Kvildy, Stožce a Nové Pece.

Správa NP Šumava se také zásadně ohrazuje proti tvrzením, které se v médiích objevily o víkendu. „Nařčení, že by zaměstnanci firem, které pro nás pracují, úmyslně najížděli do aktivistů, jsou jen přitažlivým příběhem, které Hnutí Duha nabídlo médiím,“ tvrdí mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Autor: Dobrin Stojcev, Mediafax

Čtěte také: Blokáda ekologů je podvodnou kampaní, důsledkem bude více kácení
Čtěte také: Západní Šumava může být kvůli kůrovci za tři roky bez smrků
Čtěte také: Blokádě aktivistů neustoupíme, začneme kácet tento týden

Štítky Hnutí DUHA, Národní park Šumava, Šumava, les, předběžné opatření, Mojmír Vlašín, kůrovci, Jan Stráský, Modrava, Klatovy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Tomáš Paulík

Kokoti..je vidět, že jim je úplně jedno, že celej les padne. On se sice zregeneruje, ale za 100 let!

Úterý, 26. července 2011, 15:28Odpovědět

Soud zakázal blokádu Hnutí Duha, na Šumavě se začalo kácet  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.