Na, v České republice těžko představitelné, zemětřesení pět a půl stupně Richterovy škály jsou připraveni v Jaderné elektrárně Temelín. ČEZ pořízením speciálních kontejnerů pro uskladnění těžké techniky dokončil balík ochranných opatření proti seizmické události. V minulých letech energetici například zodolnili hasičskou stanici, nakoupili těžkou techniku pro odstranění trosek a pořídili speciální stany pro havarijní štáb. Dohromady vše přišlo na dvacet milionů korun.
„Zátěžové testy nám potvrdily, že budova reaktoru a důležité bezpečnostní systémy jsou dostatečně robustní. Jejich seizmická odolnost je mnohonásobně vyšší než nejvyšší zemětřesení, které zde bylo kdykoli vůbec zaznamenáno. Ale také z nich vyplynulo, že při rozsáhlém poškození jižních Čech nemůžeme spoléhat na vnější pomoc a musíme si poradit sami,“ uvedla Iva Kubáňová, ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ.
Nově mají pomoci i čtyři speciální kontejnery, které chrání majetek v hodnotě osm milionů korun. Temelínští hasiči v nich mají uskladněnu techniku pro likvidaci následků rozsáhlého zemětřesení. V areálu elektrárny jsou rozmístěny strategicky, každý na jiném místě. Nejvzdálenější je přibližně 300 metrů od základny hasičů. Lehká ocelová konstrukce zajistí, že případné zemětřesení nepoškodí uskladněnou techniku. Speciální úpravy má kontejner pro cisternu. „Je tepelně izolovaný a navíc je průjezdný. Nemusí se couvat, zajíždí se a vyjíždí se popředu. Jak se říká, je potřeba mít otevřena zadní vrátka a pro krizové situace to platí obzvlášť,“ poznamenal Radek Vymazal, velitel temelínských hasičů.
Všechny kontejnery mají své rozvody elektřiny, světlo a zásuvky. Trvale pod napětím však nejsou. V případě potřeby by hasiči proud zajistili pomocí mobilní elektrocentrály. V kontejnerech je umístěn například speciální bagr, vozidlo s hydraulickou rukou a radlicí, naftová cisterna nebo mobilní čerpadlo pohonných hmot. Klasická požární technika zůstává v garáži v hasičské stanici, která je již seizmicky zodolněna. Třípatrová budova byla před dvěma roky vyztužena pomocí 4,5 tun železa.
„Doplnění hasičského vybavení patří mezi opatření navazující na takzvané stress-testy přijaté Evropskou komisí po událostech v japonské Fukušimě. Temelín v jejich rámci mimo jiné rozšířil způsoby chlazení reaktoru, přidal další nezávislé zdroje elektřiny, nebo zvýšil počet zařízení na likvidaci vodíku v budově chránící reaktor,“ dodává mluvčí elektrárny Marek Sviták. Opatření byla zaměřena mimo jiné i na to, aby elektrárna nejméně tři dny zvládala mimořádné přírodní pohromy úplně sama, bez jakékoliv pomoci zvenčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.