Miliony hospodářských zvířat se každý den vydávají na dlouhou a strastiplnou cestu, z které většinou není návratu. Zvířata putují dlouhé hodiny a celé dny, jak po souši, tak po moři, ve stísněných podmínkách, v jakémkoliv počasí, často bez odpočinku či řádného krmení a napájení. Mnohá z nich bývají ještě před začátkem cesty nemocná a zraněná. Běžně se přepravují zvířata velmi mladá nebo naopak ve vysokém stupni březosti. Na tuto cestu se zvířata nevydávají dobrovolně, a pokud ji přežijí, tak se z ní ve většině případů vrací v podobě balíčků masa. Nejen proto mají transporty živých zvířat nálepku nejkrutějšího obchodu v Evropské unii.
Zvířata se přepravují za různým účelem – jatka, další výkrm s následnou porážkou, zájmový chov… A to nejen po Evropské unii v rámci jednotlivých členských zemí, kde existují zákony chránící do jisté míry zvířata při přepravě, ale také do zemí mimo Evropskou unii a do zemí třetího světa, bez zavedené legislativy pro správné a ohleduplné zacházení se zvířaty. Nutno však dodat, že v Evropské unii sice legislativa existuje, v praxi však zvířatům od strádání, bolesti a předčasné smrti při přepravě nezabrání, protože předpis je neefektivní a komplikovaný a je kritizován všemi zúčastněnými stranami – přepravci, kontrolními orgány i organizacemi na ochranu zvířat.
Autor: Paco Catalán.
Představte si, že vás po dlouhém dni v práci někdo nažene do nákladního prostoru auta bez sedaček a možnosti se něčeho chytnout nebo přidržet, bez vysvětlení kam nebo jak dlouho pojedete, v horku bez jídla a pití a společně s lidmi, které jste v životě neviděli. Asi to nezní jako představa příjemně stráveného času, takže se vám pravděpodobně moc nebude chtít jít dovnitř, ale v tom vás někdo popožene elektrickým bičíkem, takže stejně nebudete mít na výběr. Po dlouhých hodinách či dnech konečně zastavíte. Nebudete tušit, kde jste nebo co tam děláte, takže se vám zase nikam dál jít chtít nebude, ale opět vám k pohybu pomůže někdo s elektrickým bičíkem v ruce. Co by se dělo dál, pokud bychom pokračovali dál podle zvířecího scénáře, to je na delší debatu a je na rozhodnutí každého z nás, jak se k tématu postaví.
Aby se na problém s transportem živých zvířat co nejvíce upozornilo, byl na 29. srpna vyhlášen Světový den za ukončení utrpení zvířat při přepravě. Zapojit se můžete aktivně (více info zde) nebo třeba symbolicky s použitím hashtagu #AnimalsAreNotFreight (zvířata nejsou zboží k přepravě).
V Českých Budějovicích se bude při příležitosti tohoto dne (pondělí 29. sprna) konat od 18 hodin veganský piknik na Sokolském ostrově. O jídlo, které je chutné a přesto kvůli němu žádné zvíře nemuselo zemřít nebo jakkoliv trpět, rozhodně nebude nouze, tak určitě přijďte. Více informací najdete na oficiální facebookové události. Budeme se na vás společně s našimi dobrovolníky těšit.
A pokud nechcete propásnout žádnou novinku nejen ze světa pokusných, cirkusových nebo kožešinových zvířat, sledujte nás na našich facebookových stránkách nebo na www.svobodazvirat.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.