Lidé v Českém Krumlově se přišli podívat na tradiční krmení medvědů

Zdroj ČTK

Stovky lidí se v sobotu přišly podívat na tradiční krmení medvědů v zámeckém příkopu v Českém Krumlově. Pamlsky kromě medvědů dostali i návštěvníci. Mohli ochutnat medvědí punč, čaj s medem a cukroví. V zámeckém příkopu letos na rozdíl od minulých let byly jen medvědice Káťa a Marie Terezie, protože Vok v létě odešel ve věku 31 let do medvědího nebe. 

„Do budoucna bych chtěl sehnat dvě medvíďata, protože i Kátě už je 31 let a je nemocná. Každodenní dávka léků ji udržuje v relativně dobrém stavu, ale průměrný věk, kterého se medvědi dožívají, je 24 až 26 let,“ řekl ošetřovatel medvědů Jan Černý. Vysoký věk podle něj dokazuje, že je o medvědy v Krumlově díky všem sponzorům dobře postaráno.

Medvědi dnes měli jako každý rok v zámeckém příkopu přichystány čtyřmetrové jehličnaté stromy ozdobené cukrovím a dalšími medvědími pamlsky. Pod nimi medvědi našli také jablka, pomeranče, ořechy a vánočky pokapané rybím tukem a medem. „Letos si medvědi obzvláště pochutnali, protože jsme sehnali rybí tuk z lososů, to je pro ně největší odměna,“ řekl Černý.

Letošní novinkou je přítomnost pětičlenné zámecké gardy v historických uniformách, která stráží vchod a dohlíží na pořádek. Pro návštěvníky bylo přichystáno 300 litrů medvědího mlsu, připraveného z vína a rumu, děti dostaly čaj s medem a navíc sladkosti a plyšové hračky.

Českokrumlovská radnice podle Černého na medvědí Vánoce pravidelně v posledních letech přispívá 10 tisíci korunami. „Pro město jsou medvědi velkou atrakcí, jejich vánoční krmení se pořádá už od roku 1988,“ řekl Černý. Podívat se přijíždějí lidé z celého Česka, atrakci si nenechají ujít ani japonští turisté. Celkové náklady podle Černého dosahují přibližně 30 tisíc korun, přispívají i sponzoři a menší dárci.

Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je, ovšem v jiné podobě, najdou i na mnoha místech honosného sídla. Objevují se jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže.

Podle pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. Orsa znamená italsky medvědice a právě tímto motivem se zejména poslední rožmberští vladaři v 16. století hlásili k příbuzenství s italským rodem. Údajné příbuzenství mělo doložit starobylost rožmberského rodu. První zmínky o chovu medvědů na zámku pocházejí z druhé poloviny 16. století.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky medvěd, Český Krumlov, Jan M. Černý, med, Vánoce, Marie Terezie Habsburská, léto, Rožmberkové

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.