Už několik dnů vládne rok se sedmnáctkou na konci. Ale na chvilku se ještě zastavte a ohlédněte se za rokem 2016, který byl velmi bohatý na události v Jihočeském kraji. Tady je připomínka některých momentů měsíce ledna roku 2016.
Prvním budějckým miminkem roku 2016 byl Patrik Mulač. Narodil se 1. ledna v 1:18 a vážil 3,21 kilogramu.
Smutný pohled se naskytl českobudějovickým profesionálním hasičům a hlubockým dobrovolným hasičům, kteří 5. ledna ráno přijeli k požáru rozestavěného rodinného domu v obci Dasný. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl a požár se nemohl rozšířit na další objekty. Majiteli Karlu Radouchovi se během několika desítek minut zhroutil sen žít ve vlastním domě. Na stavbě dělal se svým otcem dlouhých šest let, na práci si nikoho nenajali. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na elektroinstalaci.
Bývalý primátor Budějc Juraj Thoma 20. ledna nepřišel k vyhlášení rozsudku nad svou osobou. Krajský soud ho poslal do vězení na pět let. Bývalý primátor navíc má zaplatit českobudějovickému magistrátu škodu, kterou mu měl svým jednáním způsobit. Jedná o více než 12 a půl milionu korun. Thomův obhájce se na místě odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlení. Juraj Thoma byl obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jako primátor měl v roce 2010 podepsat dodatek ke smlouvě na IT technologie se společností BitServis za přibližně 37 milionů korun. Ten byl ale podle obžaloby finančně nevýhodný. Podle obžaloby měl město připravit o zhruba osm milionů korun. Podle znalce ale bylo možné tuto zakázku pořídit ještě levněji, a to až o více než dvanáct milionů korun. A právě tuto částku, více než 12 a půl milionu korun, měl podle rozsudku Thoma magistrátu zaplatit. Juraj Thoma od začátku uváděl, že je nevinný, a to zopakoval i 19. ledna před soudem, kde pronesl značně emotivní řeč. Celou kauzu označil za projekt své totální likvidace. Řekl, že případ ho zničil jak politicky, tak i lidsky.
Letiště České Budějovice obnovilo 20. ledna po čtyřech měsících svůj provoz. Uzavření měla na svědomí oprava vzletové a přistávací dráhy. Rekonstrukce byla dokončena, a tak bylo krajské město opět připraveno přijímat letecké hosty.
Novou léčebnou metodu zavedla Nemocnice České Budějovice ve spolupráci se sdružením Hafík. Pacienty začali pomáhat léčit speciálně vycvičení psi. Takzvaná canisterapie je osvědčená, využívá se v domovech pro seniory, dětských domovech nebo třeba ústavech pro mentálně a fyzicky postižené. V budějcké nemocnici začali pejsci zlepšovat náladu pacientům z Oddělení následné péče 1 a 2, tedy hlavně dlouhodobě ležícím seniorům.
Českobudějovická diecéze slavila další překonaný milník v rámci Tříkrálové sbírky. Její výsledek totiž poprvé překročil šestimilionovou hranici. Celkem se povedlo vybrat 6 018 508 korun. To je o necelých 900 tisíc korun více než v roce 2015.
Více než sto zájemců v Jihočeském kraji v lednu podalo své žádosti o automobilové registrační značky na přání. Nejvíce jich bylo v Českých Budějovicích. O speciální registrační značky na přání si tam zažádalo 38 lidí. Odbor dopravy a silničního hospodářství českobudějovického magistrátu ale očekával, že nápor v lednu bude v souvislosti se zahájením projektu registračních značek na přání výraznější.
Hlasování končí v neděli 8. ledna ve 20:00
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.