Počasí dnes-0,8 °C, zítra-2 °C
Sobota 11. ledna 2025  |  Svátek má Bohdana
Bez reklam

DRBNA VĚDÁTORKA: Sviňuchy kalifornské na pokraji vyhynutí

Opět po týdnu je čas na další novinky z vědy. Dnes se podíváme na problém s vymírající populací sviňuch kalifornských a na nový objev v oblasti boje proti nádorům v mozku.

Kdo zachrání sviňuchy kalifornské?

Sviňucha kalifornská je malý mořský savec, kterého najdeme jen na jednom místě planety, a to sice v Mexickém zálivu. Brzy se ale může stát, že budeme tyto sviňuchy hledat marně. Poslední sonarové měření ukázalo, že jich v mořích zbývá jen posledních 30. Ano čtete správně jen třicet jedinců. V roce 2008 jich přitom bylo napočítáno necelých 800. Kdo může za jejich úhyn? Samozřejmě že člověk. Konkrétně pytláci, kteří loví jinou ohroženou rybu,  a to sice totoabu (totoaba macdonaldi), jejíž plynový měchýř se na černém trhu prodává za astronomických 100 000 dolarů. Především v Číně jde o vyhledávaný artikl, který údajně pomáhá při problémech s játry, při artróze a dalších onemocněních.

Společně s totoabou ale v sítích končí i sviňuchy kalifornské a opět se tak otevírá otázka, zda některé z nich neodchytit a neuchovat tento druh alespoň v zajetí. Okolo tohoto problému panuje velká diskuze. Jedni chtějí nechat sviňuchy i přes rizika v přirozeném prostředí, druzí tvrdí, že jejich odchyt je jedinou možností, jak zabránit jejich vymizení. Co myslíte vy?

Nová léčba nádorů na mozku? Možná…

Představte si, že vám lékař do těla vpraví buňky, které budou putovat mozkem, vyhledávat nádory, ničit je a poté samy zmizí. Podobná léčba mozkových nádorů možná brzy nebude jen sci-fi. Vědci totiž s úspěšností přesně toto provedli na myších. Jak? Vzali myší kožní buňky, přeprogramovali je a vypustili do mozku s nádorem. Buňky následně zredukovali nádor na 2 až 5 % jeho původní velikosti. Fascinujíc že?

Tento postup zatím nebyl testován na lidech, ale v budoucnu by mohl velmi pomoci lékařům například v léčbě glioblastomu, což je nádorové onemocnění, kterému většinou pacienti podlehnou do patnácti měsíců.  Vytvoření terminátoří buňky proti nádorům v myším mozku trvalo vědcům čtyři dny. Snad se povede přenést techniku i na člověka.

Autoři | Foto Fusion, Twitter

Štítky nádor mozku, rakovina, léčba, Mexický záliv, Čína

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

DRBNA VĚDÁTORKA: Sviňuchy kalifornské na pokraji vyhynutí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.