úterý 19. listopadu 2019 Alžběta

VIDEO: Na cvičišti v Boleticích explodovala válečná munice. Zničili ji pyrotechnici

Žádné přestřihávání červených, nebo modrých drátů, ale velmi pečlivé zacházení s nevybuchlou municí ze druhé světové války. Budějčtí pyrotechnici ji v pondělí likvidovali na ženijním cvičišti Pražačka ve Vojenském újezdu Boletice. Většina arzenálu byla nalezena v Jihočeském kraji, Plzeňském kraji a na Vysočině.

Do pěti různých jam o hloubce minimálně 1,5 metru (jáma může být hluboká až pět metrů, pozn. autora) bylo na ženijním cvičišti uloženo asi 170 dělostřeleckých granátů nebo 14 kilogramů pěchotní munice. Policejní pyrotechnici z Českých Budějovic arzenál zajistili od března do poloviny června letošního roku. Pomocí plastické trhaviny ho v pondělí zneškodnili.

Do vyhloubených jam byly dále uloženy ruční granáty, dělostřelecké miny ruské, německé nebo rumunské výroby, nábojky, bojové hlavice nebo polní houfnice z konce druhé světové války. Zničit bylo potřeba i jednu tankovou minu. Z velké části šlo o nálezy detektorářů kovů.

„Postup při nálezu munice je takový, že se s ní nesmí manipulovat. Místo je potřeba označit, zavolat policii, s hlídkou vyjíždíme i my a zjistíme, jestli je bezpečně manipulovatelná a můžeme ji odvézt do skladu. Pokud ne, ničí se na místě,“ popisuje kapitán Martin Faltus z pyrotechnické služby policie v Budějcích.

Foto Jakub Matoušek

Štítky munice, exploze, Boletice, pyrotechnici, 2. světová válka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.