V uplynulých dvou týdnech probíhalo souběžně na území České republiky, Litvy a Rumunska mezinárodní cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany s názvem Tobruq Legacy 2017. Zapojilo se do něj 2200 vojáků z deseti členských států NATO. S úkoly taktického cvičení, zaměřeného na integrovanou protivzdušnou a protiraketovou obranu střední a východní Evropy, se ve středu 19. července seznámil i náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář.
„Myšlenka cvičení Tobruq Legacy vznikla před třemi lety v České republice s cílem procvičit plnění úkolů pozemní protivzdušné obrany v rámci mezinárodních úkolových uskupení a zvýšení interoperability při společném nasazení. Novinkou letošního roku je nejen šíře cvičení, které probíhá souběžně v České republice, Litvě a Rumunsku, ale i komplexnost do cvičení zapojeného procesu velení a řízení počínaje aliančními velitelstvími integrovaného systému
protivzdušné a protiraketové obrany NATINAMDS, přes národní stupně CRC a jim podřízená místa velení až po přidělení cílů jednotlivým palebným prostředkům,“ konstatoval generál Bečvář.
Během mezinárodního cvičení Tobruq Legacy 2017 byla poprvé v historii v tomto rozsahu ověřena schopnost států NATO aktivovat a efektivně řídit integrovanou protivzdušnou obranu na území několika států současně. „Pod vedením českého, litevského a rumunského velitele byla vytvořena v sektoru odpovědnosti jednotlivých států integrovaná protivzdušná obrana. Řízena byla mezinárodním velitelstvím na území Rumunska, jež spadalo do podřízenosti Velitelství vzdušných sil NATO (Allied Air Command - AIRCOM) v německém Ramsteinu. V průběhu taktického cvičení byla reálně ověřena schopnost integrované protivzdušné a protiraketové obrany vést efektivní bojovou činnost proti jakékoliv vzdušné hrozbě,“ uvedl plukovník Ján Sedliačik, velitel 25. protiletadlového raketového pluku. Právě vojáci z tohoto útvaru se ujali organizace cvičení v České republice.
Taktické cvičení na českém území završily bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Zúčastnili se jich vojáci ze čtyř států NATO (České republiky, Maďarska, Slovenska, USA), kteří stříleli celkem z šesti typů protiletadlových raketových systémů. Češi používali protiletadlové komplety RBS-70, S-10M a S-2M, Slováci komplety IGLA a Maďaři systémy MISTRAL. Zapojili se i Američané s komplety AVENGER, kteří vedli střelbu pomocí kulometu, jenž je součástí tohoto zbraňového systému. Aliančním jednotkám při střelbách ve Vojenském újezdu Hradiště veleli Češi.
Odpáleno bylo více než sedmdesát raket. Vojáci stříleli na nejrůznější typy terčů – pozemní světla, speciální světlice, meteorologický balón, rukáv tažený za dálkově řízeným bezpilotním prostředkem, či speciální infrazářič, který se přidává za zmíněný rukáv.
Společné střelby jednotek protivzdušné obrany z několika zemí NATO zažil vojenský újezd Hradiště poprvé vloni v červnu. Novinkou v letošním roce byla řízená střelba, která probíhala ze dvou střelnic současně. Část protiletadlových prostředků působila na terče ze střelnice Březina, druhá pak ze střelnice Mětikalov. „Tuto dovednost jsme dosud v praxi nezkoušeli. Situace, kterou jsme tak simulovali cvičícím jednotkám, mnohem více odpovídá podmínkám při reálném bojovém nasazení jednotek pozemní protivzdušné obrany,“ uzavřel podplukovník Jaroslav Daverný, řídící cvičení Tobruq Legacy 2017 na českém území.
Pátek, 21. července 2017, 15:29
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.