Nárůst transakcí prostřednictvím platebních karet je zřejmý, lidé by je navíc chtěli využívat daleko častěji. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mastercard. U některých obchodníků však spotřebitelé jen marně čekají na možnost jednoduše a bezpečně hradit služby. Díky chystaným projektům se ale v blízké době dá očekávat, že platební terminál bude k vidění i ve veřejném sektoru a u malých obchodníků.
Hned devět z deseti lidí vlastní alespoň jednu debetní nebo kreditní kartu, povětšinou bezkontaktní. Podle Masterindexu spotřebitelé v průměru dvakrát z deseti případů narazí na situaci, kdy chtějí kartou platit, ale obchodník to neumožňuje. Šedesát procent lidí proto říká, že nemožnost použití karty je dokonce důvodem k neuskutečnění nákupu. Více než polovině nakupujících také vadí, pokud obchodník stanoví limitní částku, od které je možné kartu používat.
„Nároky a očekávání spotřebitelů neustále rostou. Obchodníci by si také měli uvědomit, že lidé v případě placení kartami utrácejí více, a to zhruba o pětinu. Navíc takřka dvě třetiny osob přiznávají, že platí kartou častěji, pokud dostávají za tyto platby nějakou odměnu, například slevu nebo vouchery,“ říká generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.
Situace se pohla především ve veřejném sektoru, kde novela zákona o daňovém pořádku zkraje července letošního roku umožňuje výrazně rozšířit akceptaci platebních karet. Tendr už vyhlásila Celní správa, chystá se na něj například i Finanční správa. Moderní platební terminály s připojením na mobil jsou nyní dostupné i pro malé a střední podnikatele. Díky zavádění EET s připojením k internetu je přitom pořízení terminálu snadné.
Zájem o bezhotovostní placení je i u služeb mobilních operátorů, kurýrních společností nebo ve zdravotnictví. Například prostřednictvím aplikace Masterpass nebo přímo platební kartou už lze zaplatit za internetovou televizi O2, platební terminály mají od loňského roku i spediční dopravci DPD CZ a PPL. Počty plateb kartou za dobírku rázem vzrostly až o 180 procent, jak ukazuje průzkum. Zajímavostí by měla být v budoucnu také možnost platit kartou na velkých hudebních festivalech.
Stále více je znát využití platebních karet v konceptu Smart Cities. Četnost bezhotovostních plateb se za uplynulé tři roky zvýšila o polovinu. Hlavním inovátorem je v tomto ohledu Plzeň, přidávají se k ní však další velká česká města. Například ve středočeském Kolíně začne od pondělí 4. září fungovat Kolínská klíčenka, která bude multifunkční kartou pro žáky základní školy. Nabídne placení a správu obědů, vstup do areálu školy, platbu v MHD nebo vypůjčení knih. Další možnosti budou zároveň přibývat.
Naopak příznivci hotovostního placení jsou podle průzkumu nyní rozděleni na polovinu. Zánik mincí a bankovek by nevadil 46 procentům dotázaných, stejně velká skupina je proti. Osm procent respondentů názor nemá. Přesto se však lidé cítí bezpečně s určitou částkou v peněžence. Průměrně jde o 1613 korun. Muži u sebe mají rádi 2000 korun, ženám stačí jen 1270 korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.