Bramborový salát s majonézou je štědrovečerní pokrm, který v některých domácnostech vydrží až do Silvestra. Typické chování českých spotřebitelů simuloval dTest pokusem, kdy ponechal bramborové saláty pět dnů napospas jejich osudu, ovšem pod laboratorním dohledem.
Kromě bujení mikroorganizmů ve vánočním salátu analyzoval spotřebitelský časopis dTest kupované majonézy jako takové, tedy jejich složení a kvalitu. Zaměřil se mj. na to, kolik žloutků studené omáčky obsahují. Na rozdíl od minulého testu před pěti lety se tentokrát žádný propadák nenašel.
Nabídka majonéz na českých pultech je poměrně široká, podle vyhlášky musí majonézy obsahovat alespoň 2 % vaječných žloutků a 50 až 85 % tuku. Časopis dTest nakoupil 18 majonéz ve sklenicích a nechal v nich laboratorně ověřit obsah vajec, tuku a konzervačních látek. Kromě toho podrobil majonézy odborné ochutnávce a zkoumání údajů na obalu.
„Když jsme majonézy testovali před pěti lety naposledy, tři výrobky ze sedmnácti testovaných propadly kvůli nízkému obsahu žloutků. Náš letošní test majonéz žádné podobné skandální odhalení nepřinesl. Celkově dopadly majonézy dobře, horší známky jsme udělovali například za konzervanty a problematické označování,“ shrnuje výsledky testu Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest a dodává: „Do celkového hodnocení jsme zahrnuli například i suroviny uvedené na obalu, které v majonéze rozhodně být nemusejí – například škrob nebo konzervační látky. Obojí jsme našli u výrobků Česká cena a Norma/Cook!. U majonézy značky Vitana jsme narazili na konzervant kyselinu sorbovou, přestože se na jejím obalu uvádí, že žádné konzervační látky neobsahuje. Valná většina testovaných omáček je důkazem, že bez konzervantů se lze obejít.“
V senzorickém testu kladl dTest největší důraz na chuť. Chuť by slovy vyhlášky měla být nakyslá a bez cizích pachutí. To se soudě podle známek a komentářů hodnotících úplně nepodařilo majonézám Marks & Spencer, Penny, Česká chuť a Spak. Všem těmto výrobkům porotci vytýkali chuťové vady, přičemž nejhůř – s dostatečnou známkou – dopadla majonéza Marks & Spencer s poznámkami v protokolu „žluklá, rybí, kyselá chuť i vůně“. To může být v případě hodnocení tohoto britského výrobku způsobeno jinými chuťovými zvyklostmi českých jazýčků.
Vydrží bramborový salát týden bez úhony? V některých rodinách se připravuje velké množství vánočního bramborového salátu na několik dní předem. „Otestovali jsme, jestli několik dní uleželý salát představuje zdravotní riziko. Připravili jsme proto zkušební bramborové saláty a sledovali v nich život a množení mikroorganizmů. Zajímalo nás, jaký vliv na ně má konzervant v majonéze. Salát obsahující majonézu konzervovanou kyselinou sorbovou na tom byl s počtem mikroorganizmů po dvou dnech stejně jako salát bez konzervantů. Po pěti dnech byla situace ještě zajímavější: o trochu více mikroorganizmům obsahoval salát s konzervantem. I tak byly obě verze bramborových salátů po pěti dnech nezávadné, protože na jeden gram výrobku se v bramborových salátech vyskytlo několik stovek mikroorganizmů, zatímco maximální tolerovatelné množství mikroorganizmů ve výrobcích z vajec je stonásobně vyšší,“ konstatuje Hana Hoffmannová a dodává: „Obavy z nákazy například salmonelou nejsou na místě. Všechna vejce používaná v průmyslových majonézách jsou ze zákona pasterovaná, tedy tepelně ošetřená proti mikrobům.“
Rada dTestu proto zní: Pokud nechcete zatěžovat svůj organizmus dalším éčkem, vybírejte do svých pochoutek majonézu bez konzervační látky – trvanlivost salátu tím neovlivníte.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.