Elektřinu pro deset tisíc domácností na rok loni vyrobilo Energetické centrum Jitka v Jindřichově Hradci. Jeden ze tří provozů Skupiny ČEZ na biomasu navíc loni prošel významnou modernizací v hodnotě 30 milionů korun. I tak do přenosové soustavy dodal 32,4 milionů kWh. Celkově loni ČEZ z biomasy vyrobil téměř 573 milionů kWh ekologické elektřiny. Vyrobené množství elektřiny pokryje roční spotřebu 230 tisíc českých domácností.
Modernizace v jindřichohradeckém energetickém centru Jitka byla loni nejvýznamnější akcí roku 2017 v oblasti biomasy ve Skupině ČEZ. Energetici k ní přistoupili po devíti letech provozu a do opravy kotle, turbogenerátoru a kompletní výměny látkového filtru a napájecí nádrže investovali 30 milionů korun. Práce si vyžádaly odstávku zařízení po celou dobu letních prázdnin. Navíc v letošním roce chce ČEZ v energetickém centru Jitka uvést do provozu nový kotel v hodnotě 85 milionů korun.
Energetické centrum vzniklo současně se založením textilního podniku Jitka jako jeho energetický zdroj ke krytí potřeby tepla a elektřiny. V roce 2002 bylo centrum vyčleněno jako samostatná společnost mimo společnost Jitka. Kotle následně prošly rekonstrukcí, po které pak biomasa nahradila původně používaný mazut a zemní plyn. Nyní jindřichohradecké zařízení splňuje ty nejpřísnější ekologické limity.
Zařízení spaluje především obilnou i řepkovou slámu a seno. Palivo je slisováno a dodáváno v podobě standardizovaných balíků, kterých se zde ročně spálí více než 130 tisíc. Lídrem spalování biomasy ve Skupině ČEZ v České republice je dlouhodobě Elektrárna Hodonín.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.