Zhruba kilometr dlouhá zeď o výšce necelého metru dnes, ve čtvrtek 26. dubna, stojí podél českobudějovického Jiráskova nábřeží. Montovanou bariéru z hliníkových částí cvičně postavili hasiči a příslušníci dalších složek integrovaného záchranného systému. Bariéra má zadržet pětisetletou vodu, která by se případně vylila z Vltavy do města. Cvičení se v takovém rozsahu koná jednou za tři roky.
„V reálu by celá zeď podél Jiráskova nábřeží měla být postavena do deseti hodin. Ale myslím si, že bychom to zvládli i rychleji,“ uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda.
Celá bariéra měří téměř dva kilometry. Cvičení jednou za tři roky spočívá v montáži poloviny stěny. „Musíme uzavřít na celý den okolní ulice a pokud bychom vždy stavěli celou zeď, znamenalo by to ještě výraznější omezení v dopravě, což nechceme,“ řekl Svoboda.Protipovodňová bariéra se skládá z hliníkových komponentů. Každý je vysoký dvacet centimetrů a dlouhý dva až tři metry. Jednotlivé díly pak hasiči, zaměstnanci magistrátu nebo dobrovolníci zasouvají mezi sloupky a skládají na sebe. Rozmontovaná zeď je pak uložena v objektu letiště v Plané u Českých Budějovic. „Dnešního cvičení se účastní přibližně stovka lidí. Stavbu zdi opakujeme v pravidelných intervalech i proto, že rovněž u integrovaného záchranného systému dochází k jisté fluktuaci zaměstnanců, tak je třeba, aby si to nově příchozí také vyzkoušeli,“ upřesnil primátor.
České Budějovice zasáhly povodně naposledy v roce 2013. Největší škodu však způsobila velká voda v roce 2002, kdy Vltava i Malše zalily podstatnou část města. Tehdy šlo o pětisetletou vodu, kterou by měla zeď na Jiráskově nábřeží zadržet.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.