Jihočeští a čínští rybáři navázali vzájemnou spolupráci

Tisková zpráva

Na pracovní návštěvu Jižních Čech v uplynulých dnech zavítali experti z Výzkumného institutu rybářství Čínské lidové republiky - ředitel institutu, profesor Lian Yu Shi a pracovník výzkumu Chitao Li. Během čtyřdenního pracovního pobytu navštívili Rybářství Třeboň, Střední školu rybářskou a vodohospodářskou Jakuba Krčína v Třeboni a Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech.

Návštěva čínských rybářských odborníků je prvním významným krokem k navázání spolupráce mezi jihočeskými a čínskými subjekty, které se zabývají výzkumem i chovem ryb. Vizi dlouhodobě připravované spolupráce nastínil ředitel Lian Yu Shi: „Stejně jako v České republice, respektive v Jižních Čechách, má rybářství i u nás v Číně velkou historickou tradici. Rybářství se v Číně rozvíjelo intenzivně už od starověku, o tom svědčí i první rybářská kniha Chov ryb, která pojednává o chovu kapra. Napsal ji Fan Li již v roce 473 před naším letopočtem. K chovu ryb jsou v Číně velmi dobré podmínky a to jak díky přírodním zdrojům - řekám, jezerům, tak díky zemědělské kultivaci krajiny - voda rýžových polích je pro chov ryb optimální. Produkce ryb je významnou částí čínského potravinářství a tady nacházíme mezi českým a čínským rybářstvím jeden velký rozdíl. Zatímco v Číně je průměrná spotřeba rybího masa 50 kilogramů na osobu a rok, v České republice je to jen 5 kilogramů.

V Číně je nejoblíbenější rybou amur, po něm pak tolstolobik, kapr a také oliheň, která se naopak v Čechách na stolech spotřebitelů téměř vůbec neobjevuje. „S prvním zmíněným rozdílem nepochybně souvisí i druhý rozdíl, který jsme při naší návštěvě zaznamenali. Zatímco třeboňské rybářství se v chovu ryb stále více drží tradičních postupů, čínské rybářství je výrazně industrializované tak, aby svou produkcí mohlo pokrýt spotřebu. I přes uvedené rozdíly považujeme začínající spolupráci zaměřenou na oblasti výzkumu i chovu ryb za oboustranně prospěšnou a věříme, že se nám podaří ji dále uskutečňovat,“ dodal profesor Lian Yu Shi s tím, že setkání s vedením Rybářství Třeboň a návštěva Střední školy rybářské a vodohospodářské v Třeboni a Výzkumného ústavu rybářského ve Vodňanech bylo velmi příjemné a podnětné.

Další fází rozvíjení spolupráce, na které se podílí velvyslanectví ČLR v České republice, vedení Rybářství Třeboň a českobudějovické V-Studio, by měla být návštěva jihočeských rybářských odborníků a výzkumníků v Čínské republice.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky spolupráce, rybářství, Třeboň, Vodňany, Čína, ryby, návštěva, výzkum, Česko, Jihočeský kraj, Jakub Krčín, Rybářství Třeboň

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.