Na Zbudovských blatech bylo o víkendu nabito. Letošní, široko daleko proslavené, Kubatovy slavnosti totiž přilákaly v jejich novodobé historii rekordní počet návštěvníků. Tradiční akce, podporované Jadernou elektrárnou Temelín Skupiny ČEZ, se zúčastnila bezmála tisícovka lidí.
Slavnosti se odehrávaly současně na dvou místech. Na návsi ve Zbudově, místní části Dívčic, obci, která dala zdejším blatům jméno, a na louce u nedalekého Kubatova pomníku. „Oslavy se snažíme koncipovat pro hodně široké publikum, od dětí po seniory. Mezi návštěvníky nechybí místní obyvatelé, sousedé z okolních obcí i výletníci,“ uvedl starosta Dívčic Radek Livečka.
Zájem celého okolí potvrdila také přítomnost starostů okolních obcí, například Jaroslava Pavlici z Olešníka, Jiřího Nováka ze Zahájí či Jaroslava Havla z Pištína, jihočeské vesnice roku 2017, která je sídelní vsí Svazku obcí Blata. „Pozvání na takto pro celé okolí významnou událost jsme nemohli odmítnout a navíc se do programu se zapojily i děti z naší mateřinky,“ konstatoval Havel.
Zatímco na návsi ve Zbudově vyhrávala dechovka, vystoupily zde se svým programem děti z Mateřské školy z Pištína, folklórní taneční soubor, historičtí šermíři a podobně, u pomníku Jakuba Kubaty se odehrávalo divadelní představení pro děti a připravovalo se večerní vystoupení rockových kapel. Přítomen zde byl i kat s mobilní mučírnou. „Děti si tak zábavnou formou vyzkoušejí, co to bylo útrpné právo,“ poznamenal Livečka.
Podle starosty je hlavním cílem udržování jedné z nejstarších historických tradic na Zbudovských blatech posilování patriotismu a vědomí sounáležitosti s místem a lidmi zde žijícími.
„Je jedno, jestli Kubata byl, nebo nebyl. My jsme rádi, že je. Historické prameny se dost rozcházejí v tom, jakou roli tento sedlák v oné rebelii proti vrchnosti sehrál, zda spor s vrchností vůbec byl a zda za něj Kubata zaplatil životem. Pro nás je důležité, že to dokázalo v lidech posílit myšlenku pospolitosti a patriotismu. Chceme, aby to tak bylo dál,“ zdůraznil starosta Dívčic.
Na základě historických událostí na Blatech vznikla v 19. století poněkud zkreslená pověst o Kubatovi, ve které je zbudovský rychtář líčen jako lidový hrdina: „Kubata dal hlavu za Blata“. Jak to s ním bylo opravdu, nikdo přesně neví. Nicméně v roce 1904 byl odhalen Kubatův pomník a každoročně byl k tomuto jubileu hojně navštěvován lidmi.
„Tradice Zbudovských slavností byla znovu obnovena v 90. letech minulého století a letos je to již 114 let od vztyčení pomníku. Dnešní rekordní návštěvnost znovu potvrzuje, že tato událost, či legenda, má stále lidem, co říci. Připomínám ale, že jde o návštěvnický rekord novodobý, ve 20. letech minulého století se u pomníku sešlo 30 tisíc lidí, to asi nepřekonáme, i když sem pozveme Metallicu. Díky tomu, že slavnosti jsou pravidelnou součástí programu Oranžového roku v okolí temelínské elektrárny, můžeme si je dovolit uspořádat v rozsahu, na který by pouze obecní rozpočet nestačil,“ dodal Livečka.
Do Zbudovských Blat patří Plástovice, Zbudov, Hlavatce, Sedlec, Česká Lhota (dříve Prášivá Lhota), Novosedly, Pašice, Pištín a Mydlovary. Mydlovary jsou ale dnes od Blat odděleny železniční tratí. V širším smyslu do Blat patří i okolní vesnice, například Vlhlavy, Malé Chrášťany, Češňovice, Podeřiště a město Zliv.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.