pondělí 17. února 2020 Miloslava

ANKETA: Zelené náměstí se lidem líbí. Radnice ani památkáři proti nejsou

Jen málo na čem se Budějčáci shodnou tak snadno, jako nad stromy na náměstí. Díky akci Budějovice vypráví se centrum města zazelenalo a kladné reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Lidé chtějí stromy zpět.

„Je to parádní! Viděl jsem na vlastní oči a nechápu, proč to tak není nastálo! Radnice, vezměte si konečně příklad,“ komentoval na Facebooku čtenář Petr Děkan.

S přidáním zeleně na budějcké náměstí přitom radnice nemá problém. „Už v minulosti stromy kolem kašny byly, takže bychom se mohli pokusit je tam vrátit. Na tom se vedení města shodne,“ prozradil primátor Budějc Jiří Svoboda. Důležité slovo budou mít ale památkáři.

Podle nich by za určitých podmínek bylo osazení stromů na náměstí možné. „Nevidím v tom problém, ale měli bychom k úpravám náměstí přistupovat velmi obezřetně. Instalování mobilní zeleně včetně vzrostlejších stromů je určitě možné a to i na několik měsíců v roce. Po určitou část roku, bychom ale měli nechat vyniknout mimořádně cennému konceptu který pro nás architekt Janák vytvořil,“ vysvětlil ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Českých Budějovicích Daniel Šnejd.


Nová zeleň na náměstí sklidila velký úspěch. Foto: Zdeněk Mašek

„Byla bych pro všemi svými padesáti prsty pro zeleň. To náměstí je tak nahatý až to není hezký... Takový krásný náměstí. Zeleň tam měla být už dávno! Tohle je krásný a osvěžující,“ přidala se Veronika Vačkářová.

Na stranu stromů se přiklání i zahradní architekti. „Ve městech obecně zeleně ubývá, takže každý kousek přírody, který do centra vrátíme, vidím jako skvělý krok. Ať už z estetického nebo praktického hlediska,“ okomentoval majitel zahradního studia v Českých Budějovicích.

Chcete na budějckém náměstí stromy?

Celkem hlasovalo579 čtenářů

Foto Jan Luxík

Štítky stromy, zeleň, náměstí, radnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.