pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Jihočeský kraj plánuje na příští rok schodkový rozpočet

Jihočeský kraj připravuje na příští rok schodkový rozpočet. Návrh počítá s příjmy 17,9 miliardy korun a výdaji 18,4 miliardy korun. Saldo ve výši 489 milionů korun kraj pokryje z rezerv z minulých let. Zastupitelé budou rozpočet schvalovat na svém zasedání 13. prosince.

Podle Jaromíra Nováka se může reálný rozpočet v průběhu příštího roku lišit od návrhu. „Loni jsme na letošek schvalovali schodek 1,6 miliardy korun, ale pak se nám začaly vracet peníze z programového období za realizované projekty a schodek klesl na přibližně 1,2 miliardy korun," uvedl.

Kraj předpokládá, že na kapitálové investice uvolní 4,2 miliardy korun. Jedním z největších projektů bude zahájení výstavby silnice jižní tangenty v Českých Budějovicích. Odhadované náklady se blíží částce 800 milionů korun. Peníze také poputují do modernizace Jihočeského letiště, kde kraj v příštím roce počítá s 255 miliony korun. Dalších 170 milionů korun investuje do restrukturalizace a rekonstrukce horního areálu českobudějovické nemocnice.

Novák dodal, že kraj nesplácí žádný úvěr a snaží se navyšovat fond rezerv. Díky tomu si může dovolit schodkový rozpočet. „My jsme měli úvěr, kdy byl úrok 0,3 procentního bodu. V současnosti už jsou úroky kolem dvou, tří procent," uvedl Novák.

Jihočeský kraj odhaduje, že by v příštím roce mohl získat do rozpočtu z daní 6,4 miliardy korun. Je to přibližně o půl miliardy více, než byl plán pro letošní rok.

Zdroj ČTK

Štítky rozpočet, Jihočeský kraj, peníze, plán

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.