Strakonice budou mít od října digitální povodňový plán a vlastní meteorologickou stanici. Obyvatelé tak uvidí výstupy z dat na webu města. Náklady budou 1,2 milionu korun, město podalo žádost o podporu z programu Životní prostředí, pokryla by 85 procent. Práce by měly začít v březnu.
Strakonice byly jedním z měst, které zatím digitální povodňový plán nemělo. Vznikne i lokální výstražný systém pro město. Radnice pořídí srážkoměr, který dá na plavecký stadion, a tři zařízení, jež budou sledovat hladiny na vodních tocích Otava, Peklov a Novosedelský potok.
"Když to bude digitální, bude to mít naprosto každý a bude to přístupné na webových stránkách města, zatímco teď to bylo jenom v listinné podobě a ve wordu a nebylo to tak komfortní jako v digitálu. Vybuduje se i nová meteorologická stanice: dostáváme data z Kocelovic nebo z Churáňova, a to je značně zkreslené, protože tady je počasí jiné. Při řešení škodných událostí ta dvě místa vůbec nezachycují, co se dělo tady," řekla mluvčí Martina Bučoková.
Data se budou přenášet na městský úřad. Pro obyvatele, jichž je ve Strakonicích asi 24.000, bude mít podle Bučokové význam výstup z dat, která bude radnice aktualizovat. Varovná protipovodňová stanice bude poté, co hladiny příliš stoupnou, automaticky rozesílat varovné SMS.
Velké povodně zažilo město naposledy v roce 2002. V roce 2012 dokončilo Povodí Vltavy protipovodňová opatření ve Strakonicích za 100 milionů korun. Zvýšilo kapacity koryt Otavy a Volyňky k bezpečnému převedení stoleté povodně. Vznikly ochranné zemní hráze dlouhé téměř 2,5 kilometru. Pro náplavku u hotelu Bavor, kde se řeka také vylévala, udělalo město protipovodňové stěny. Při povodni je hasiči zasadí do připravených lišt, tím vytvoří umělý břeh, řekla mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.