Počasí dnes-1 °C, zítra-3 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Klíšťata jsou aktivnější než loni. Riziko, že si nějaké z lesa přinesete, je na devátém stupni z deseti

Předpověď hydrometeorologického ústavu upozorňuje na vysoké riziko výskytu klíšťat. Momentálně je riziko na osmém stupni z deseti. Zítra je o stupeň vyšší. Doporučeno je vůbec nechodit do lesa.

Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.

Meteorologové na zítra předpokládají riziko na devátém stupni. Zároveň doporučují nechat návštěvu lesa na jindy. Pokud přeci jen vyrazíte, nesedejte si na zem, nastříkejte se repelentem a raději zvolte dlouhé kalhoty.

Za prvních 16 týdnů letošního roku onemocnělo 51 lidí lymskou boreliózou, v minulém roce bylo 37 případů. Klíšťová encefalitida nebyla v minulém roce v tomto období evidována u žádného pacienta, letos už jsou známé první dva případy. Nejvíc nemocných je na Českobudějovicku a nejméně na Písecku.

Foto pixabay.com

Štítky klíště, nemoc, riziko, ČHMÚ, les, okres České Budějovice, okres Písek

Klíšťata jsou aktivnější než loni. Riziko, že si nějaké z lesa přinesete, je na devátém stupni z deseti  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.