Počasí dnes12 °C, zítra12 °C
Neděle 3. března 2024  |  Svátek má Kamil
Bez reklam

Nový systém umožní E.ON rychleji reagovat při výpadcích proudu

Firma E.ON Distribuce zprovoznila nový informační systém pro řízení své distribuční soustavy elektřiny. Stál 140 milionů korun, umožní firmě rychleji reagovat například při výpadcích proudu či živelních pohromách. Společnost ho nainstalovala v obou dispečerských centrech, v Brně a Českých Budějovicích. Od novinky si slibuje také větší zabezpečení a okamžitá řešení v případě kybernetických hrozeb. Na projektu pracovala firma téměř deset let.

Nový dispečerský systém nahradil tři původně používané systémy. Energetici tak díky němu dokážou řídit pracovní činnosti v síti i dodávku elektřiny on-line z dispečinku, a to až ke koncovým zákazníkům. Podle mluvčí reaguje i na výzvy spjaté s kybernetickou bezpečností.

„Nově umíme také velmi konkrétně měřit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů podle jejich aktuálního zapojení do sítě nebo snadněji odhalovat pravděpodobná místa poruch už přímo ve schématu sítě, a zvyšovat tím kvalitu řízení poruch a odstávek,“ uvedl Jaroslav Beránek z E.ON Distribuce.

Systém firmě dodala česká společnost Elektrosystem. Slouží pro řízení distribuce elektrické energie na všech napěťových hladinách. Funguje nepřetržitě 24 hodin denně. Dispečerská centra v Brně a Českých Budějovicích jsou nyní v případě potřeby plně zastupitelná.

„Systém umožňuje monitorovat v reálném čase aktuální provozní stav naší části elektrizační soustavy od sítí přenosové soustavy až po aktuální zapojení sítě nízkého napětí včetně připojení jednotlivých odběratelů do této úrovně napětí, navíc se zobrazením nad geografickou mapou,“ řekl vedoucí útvaru Dispečerské řízení sítí E.ON Distribuce Petr Vaculík.

 

Autoři | Foto e-on.cz

Štítky energie, E.ON Česká republika, E.ON, elektřina, Brno, České Budějovice, Jaroslav Beránek, ELEKTROSYSTEM a.s., Petr Vaculík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nový systém umožní E.ON rychleji reagovat při výpadcích proudu  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.