Počasí dnes24 °C, zítra19 °C
Pátek 29. září 2023  |  Svátek má Michal
Bez reklam

VIDEO: Minulý týden mohli lidé na obloze pozorovat podivná světla

Pokud jste si v pátek kolem půl dvanácté všimli pozoruhodného „vláčku“ světel, který letěl po obloze od západu na východ, viděli jste přelet prvních šedesáti satelitů ze sítě Starlink, které patří vizionářskému multimilionáři a majiteli společnosti SpaceX Elonu Muskovi.

Těchto šedesát družic, které ve čtvrtek večer (pro Českou republiku v pátek ráno) na nízkou oběžnou dráhu Země vynesla raketa Falcon 9, tvoří první vlaštovky z globální sítě satelitů, které mají poskytovat bezdrátový vysokorychlostní internet.

„V daný čas jsem byl v Astronomickém ústavu České republiky v Ondřejově a psalo mi hodně známých, že viděli na obloze podivný úkaz a jestli nevím, o co jde,“ popsal astronom Martin Tylšar„Satelity by sice měly dostat internet i do těch nejzazších koutů Země, Musk jich ale plánuje nad Zemi umístit až dvanáct tisíc. Jedná se samozřejmě o obrovské číslo a již prvních šedesát satelitů vzbuzuje silné protichůdné emoce v laické i odborné komunitě,“ dodal Tylšar.

„Světelný vláček“ však na obloze podle Tylšara nebude k vidění dlouho, satelity nyní míří na vyšší oběžnou dráhu a začnou se od sebe vzdalovat.

Autoři | Foto Repro Youtube

Štítky vesmír, satelity, světla, Elon Musk, umělá družice, SpaceX, Starlink, Česko, Falcon 9, Ondřejov

VIDEO: Minulý týden mohli lidé na obloze pozorovat podivná světla  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.