sobota 25. září 2021 Zlata

Krumlov zpoplatnil vjezd zájezdových autobusů do města. Strážníci budou rozdávat pokuty

Český Krumlov zpoplatnil vjezd zájezdových autobusů do města. Za příjezd a odjezd z takzvaného bus stopu zaplatí jeden autobus 1250 korun. Dosud dopravci neplatili nic. Český Krumlov čeká, že letos bude mít z tohoto placeného systému příjmy osm milionů korun. Cestovní kanceláře si již místa rezervují na webu.

V systému je nyní 3 tisíce rezervací, což znamená 1500 autobusů. Každý autobus musí mít rezervaci pro příjezd i pro odjezd. Systém první den funguje, jen na bus stopu ve Chvalšinské ulici není teď v provozu terminál na platební karty. „Čekáme na technika, bude mimo provoz ještě tak hodinku. Jinak odbavování funguje, jezdí nám 95 procent autobusů s rezervacemi. Na dnešní den máme něco málo přes 150 rezervací, to znamená 75 autobusů máme v systému,“ řekl ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Petr Troják.

Bus stopy jsou na parkovišti Jelenka 2 a ve Chvalšinské ulici. Systém je dočasný, na tři roky, než město otevře terminál zájezdových autobusů. V roce 2022 hodlá zprovoznit terminál pro tyto autobusy za řekou Polečnicí. Město chce placeným systémem regulovat počet krátkodobých návštěvníků a zvýšit příjmy z turismu. Každý rok přijede do Českého Krumlova kolem 16 tisíc zájezdových autobusů, turistů ročně zhruba dva miliony.

Dopravci si mohou terminál rezervovat tři měsíce dopředu. Autobusy mohou přijet i bez rezervace, ale za vyšší poplatek, 1500 korun za příjezd a odjezd. Na bus stopu smějí zůstat nejdéle 20 minut a pak odjet na některé z parkovišť. „Cestovní kanceláře byly informované a už si časy rezervují,“ řekla mluvčí radnice Petra Nestávalová.

Vjezd zdarma budou mít proti původním plánům autobusy se žáky základních škol, které do města často jezdí na výlety. Zdarma mají terminál i autobusy, které vozí sportovní týmy na sportoviště v areálu ve Chvalšinské ulici. Autobusy se středoškoláky zaplatí sníženou sazbu 750 korun.

V prvních měsících po spuštění systému budou strážníci víc kontrolovat, aby řidiči, kteří nebudou mít zajištěné výstupy a nástupy turistů, systém neobcházeli. Městská policie vytipovala místa, kde by mohli turisté vystupovat mimo bus stop. Pokuta ve správním řízení může být 2500 korun, uvedl velitel českokrumlovské městské policie Jan Šítal.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky správa, doprava, autobusy, Český Krumlov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.