pondělí 1. června 2020 Laura

Nejoblíbenější rodáci z jižních Čech? Hus, Hácha, Muk, Hrušínský a Karel Roden

Server iRozhlas.cz na svém webu uveřejnil mapu, na níž lze najít detailní informace o tom, jaký rodák je z onoho města na Wikipedii tím nejvyhledávanějším. V Jihočeském kraji na plné čáře vítězí Jan Hus, Miroslav Kalousek a Rudolf Hrušínský starší.

V Jihočeském kraji je nejvyhledávanější osobností římskokatolický kněz Mistr Jan Hus, který se narodil v Husinci na Prachaticku. Hned za Husem je rodák z Tábora a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. Špatně si nestojí ani herec a režisér Rudolf Hrušínský starší. 

Lidé také velmi často hledají prezidenta Emila Háchu, který se narodil v Trhových Svinech. Mezi zpěváky vítězí krumlovák Petr Muk. A nejhledanější rodák Budějc? Je jím herec Karel Roden.

Celý přehled i s interaktivní mapou osobností najdete na serveru iRozhlas.cz. Tvůrci této mapy se inspirovali americkým projektem na serveru The Pudding. Data byla sbírána v období mezi červnem 2015 a červnem 2019, která poskytuje česká Wikipedie. Ta uvádí všechny obce v České republice, které mohou být hrdé na nějakou známou osobnost. Obcí s rodáky, kteří jsou na Wikipedii uvedení, je celkem 1749, tedy asi čtvrtina ze všech českých měst a vesnic.

Foto Maximilian Bühn

Štítky irozhlas, mapa, přehled, osobnosti, rodáci, vyhledávání

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.