středa 20. října 2021 Vendelín

Jihočeští farmáři by přivítali účinnější ochranu ovcí před vlky

Opatření, která zabraňují vlkům v útocích na ovce, jsou podle některých jihočeských chovatelů nedostatečná. Farmáři by proto přivítali systematickou a účinnější ochranu svých chovů. Na jihu Čech v posledních měsících roste počet případů, kdy vlci napadají ovce. Jde především o okolí Šumavy a Novohradských hor.

„Je nutné hledat systémové řešení, které by platilo minimálně v celé Evropské unii, protože vlk nezná hranice. Navíc, pokud dojde k útoku na chov, je potřeba, aby se okamžitě hledala včasná kompenzace škod,“ uvedla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Nyní lze chov chránit před útoky vlků pomocí pasteveckých psů. Jejich pořízení je však relativně drahé a navíc trvá několik měsíců až let, než se pes sžije se stádem a skutečně jej začne ochraňovat. Existuje také nebezpečí, že pokud turisté vstoupí na pastvinu, což se stává, může je pes napadnout a odpovědnost za útok pak má chovatel.

Plochu, na které se pohybují ovce, může farmář také oplotit ohradníkem s elektrickým proudem. Spodní drát však musí být maximálně 15 centimetrů nad zemí, což vyžaduje pravidelnou údržbu. „Všichni víme, jak rychle roste tráva. Obvod naší pastviny je osm kilometrů. Pokud bych měl ohradník obsekávat, aby k němu nerostla tráva, zabere mi to několik dní a musím to nejdéle za dva týdny opakovat,“ řekl farmář René Zimmel, který chová u Muckova na Českokrumlovsku přibližně 600 ovcí.

Od loňského listopadu do současnosti na jeho farmě vlci zabili 57 ovcí. „Naposledy se to stalo o víkendu. Nechceme si stěžovat, máme naší práci rádi. Ale zemědělci mají už tak dost povinností a pokud k tomu připočítáme ještě tyto starosti, přestává to být legrace,“ řekl farmář.

Jihočeský kraj patří v republice mezi největší regiony s chovy ovcí. Podle dubnových dat Českého statistického úřadu na jihu Čech farmáři chovali přibližně 30 tisíc ovcí. Jde o zhruba 14 procent z celkového počtu v republice.

 

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky chov, příroda, vlci, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.