Jihočeský kraj rozdělí ve třetím kole dotací na výměnu starých kotlů 302 milionů korun. Žádosti přijme 23. září. Nově nelze žádat dotaci na kombinované kotle na biomasu a uhlí s ručním přikládáním. V předchozích dvou kolech dotací rozdělil kraj zhruba mezi 6 tisíc lidí asi 600 milionů korun na výměnu ekologicky závadných kotlů. Peníze poskytuje ministerstvo životního prostředí, ve třetím kole dotací takto v Česká republika rozdělí 3,1 miliardy. Novinářům to dnes řekli krajský radní Antonín Krák a náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.
Od 1. září 2022 se musí v ČR přestat topit v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Žádosti o dotace přijme Jihočeský kraj 23. září, od 6 hodiny ráno, elektronicky. „Lidé tady nebudou muset potupně stát fronty a čekat do večera, aby mohli podat svou žádost,“ řekl radní.
Jižní Čechy získaly od Ministerstva životního prostředí ve třetím kole dotací po Moravskoslezském a Středočeském kraji třetí nejvyšší částku. Jak Krák řekl, kraj bude rád, když dokáže uspokojit stejný počet žadatelů jako v prvním a druhém kole, v nichž pokaždé dostalo dotaci asi 3 tisíce lidí.
Zájem bude podle odhadů kraje velký. Nejvíc žádostí ve třetím kole zatím v České republice přišlo v Moravskoslezském kraji. „Jsou na 240 procentech původní alokace. Převis je ve všech krajích a dá se očekávat, že zájem bude ještě vyšší než v předchozích kolech,“ uvedl Kříž.
Lokální topeniště jsou největším znečišťovatelem ovzduší v Česku. ČR získala v evropském Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 přes devět miliard korun. První dotační vlna byla spuštěna v létě 2015, druhá začala v říjnu 2017. Do roku 2020 chce MŽP vyměnit až 100 tisíc kotlů. „Je to poslední kolo, protože strukturální fondy EU pomalu končí,“ dodal Kříž.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám