úterý 18. února 2020 Gizela

Advent bez aut. Město chce o svátečních nedělích a na Štědrý den zakázat vjezd na náměstí

Adventní neděle a Štědrý den bez aut na budějckém náměstí. Takovou vizi má radnice na letošní rok. Na náměstí by měl být úplný zákaz vjezdu. Výjimkou by bylo jen ranní zásobování a MHD, které by fungovalo v upraveném režimu. Radnice nyní připravuje odpovídající dokumentaci.

O zákazu vjezdu na náměstí během adventních nedělí uvažovala podle náměstka primátora Juraje Thomy radnice už minulý rok. „Nevyšlo to, protože trhy už byly v plném proudu, bylo málo času na komunikaci s veřejností, a navíc bychom kvůli přípravě a správním lhůtám stihli možná tak poslední adventní neděli. V předstihu, už v letošním srpnu, jsme se s pořadateli trhů dohodli, že adventní neděle budou bez aut,“ uvedl Thoma.

Město nyní připravuje odpovídající dokumentace. „Věříme, že opatření přispěje ke kouzlu adventních trhů a Vánoc a jsme také samozřejmě zvědaví, jak jej obyvatelé a návštěvníci města přijmou,“ dodal náměstek.

Nápad radnice většina z dotazovaných lidí vítá. „Za mě je to rozhodně fajn. Obecně si myslím, že na náměstí by ta auta vůbec být nemusela. Vnímám to jako malý krok, který může vést k dlouhodobé změně,“ řekla Andrea Stárková z Budějc. „Super nápad. Je to pár dní, to by nemuselo být tak výrazné omezení. Určitě to o něco víc podtrhne vánoční atmosféru na náměstí,“ myslí si Martina Dušková.

Zákaz vjezdu na náměstí by se mohl dotknout i tradičního motorkářského srazu, který se na náměstí koná vždy na Štědrý den. „Organizátorem akce není město a pořadatel si dosud nepožádal o zábor a další," dodal primátor Jiří Svoboda. Jednou z variant je tedy nabídnout pořadateli jiný prostor.

Foto Jan Luxík

Štítky advent, adventní neděle, náměstí Přemysla Otakara II., auta, omezení

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.