pátek 15. listopadu 2019 Leopold

Nad Temelínem létal dron, prozkoumal 34 tisíc metrů čtverečních

Téměř 14 hodin létal kolem jedné z pomocných budov Jaderné elektrárny Temelín speciální dron. Pomocí fotoaparátu s velmi vysokým rozlišením, infrakamery a laserového skeneru mapoval stav střechy a pláště budovy. Šlo vůbec o premiérové použití dronu při diagnostice v prostředí českých jaderných elektráren.

Prozkoumat budovu o celkové ploše 34 tisíc metrů čtverečních, tedy asi jako tři budějovická náměstí, a přitom najít i milimetrové odchylky. Takový byl úkol speciálního dronu, který nedávno létal nad jednou z pomocných v Jaderné elektrárně Temelín. „Jde o premiérové použití dronu u nás pro tyto účely. Zatím čekáme, jaké budou výsledky, do budoucna by to mohla být cesta pro kontroly stavebních objektů. Velkou výhodou toho způsobu kontroly je zmapování celého povrchu a to i těžko přístupných míst v relativně krátkém čase,“ uvedl Jan Kruml, ředitel JE Temelín.

Pomocí laseru dron sledoval stav povrchu pláště budovy, termokamera umožnila nahlédnout i pod fasádu. „Výstupy budou důležité i pro tak zvanou prediktivní údržbu. Tedy provedení údržby ještě předtím, než by došlo k nějakému problému. Elektrárně předáme 3D modely, ze kterých vyplyne, v jakém stavu plášť a střecha budovy jsou,“ upozornil Petr Lněnička, jednatel firmy Vertical Images.

Vzlétnutí dronu předcházelo získání všech potřebných povolení. „Museli jsme získat povolení od Úřadu pro civilní letectví. To jsme ještě předali výrobci dronu, který nám zařízení tzv. odemkl. Moderní drony mají tzv. geofencing, který dron nepustí do bezletových zón,“ dodal Lněnička.

„ČEZ ročně do modernizace a zvyšování bezpečnosti investuje průměrně miliardu korun. Letos se například na obou jaderných elektrárnách připravují na zřízení životně důležitých prostor, které podle nového Atomového zákona začnou platit od roku 2020,“ popsal tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták

Autoři | Foto Marek Sviták

Štítky Temelín, kontrola, dron, Českobudějovicko

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.