čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

V Krumlově se bude debatovat o tom, zda stačí medikace k zotavení z duševní nemoci

V pátek 11. října v 17 hodin se v Městské knihovně v Českém Krumlově koná beseda „Stačí medikace k zotavení?“. U jednoho stolu se setkají psychiatr, terapeutka a člověk s vlastní zkušeností se schizofrenií. Akce je součástí Týdne obyčejného šílenství. Smyslem je podpora lidí s duševním onemocněním.

Podle mého názoru nezní otázka na psychofarmaka ano či ne, ale spíše komu, kdy, jak, co, a kolik,“ uvádí psychiatr Jan Bečka. Společně s Bečkou budou hlavními hosty besedy terapeutka Markéta Masopustová a Jindřich Jašík, který má vlastní zkušenost se schizofrenií.

„Mám diagnostikovanou paranoidní schizofrenii. Medikace mi pomohla k návratu do běžné reality. Sám sobě, mým blízkým a možná i celému vesmíru vděčím za to, že jsem se v této realitě dokázal udržet i po vysazení léků,“ říká Jindřich Jašík. O tom, jak mu nemoc zasáhla do života a co pomohlo k zotavení, napsal knihu Cesta ze schizofrenie.  

Alternativní léčbu bez užívání medikace považuji za možnou, v některých případech i přínosnou. Ovšem náročnou personálně a organizačně,“ je přesvědčen psychiatr Bečka. „Setkal jsem se bohužel i s ´diletantskými´ pokusy o její aplikaci, následky jsem byl nucen napravovat, a byla to práce dosti náročná. To mne vede k opatrnosti,“ dodává Jan Bečka.

Besedy se zúčastní také terapeutka Markéta Masopustová. S lidmi, kteří mají vlastní zkušenost se schizofrenií, bipolární poruchou či těžšími formami depresí spolupracuje 10 let. Při terapii s lidmi s duševním onemocněním se zaměřujeme na jejich prožitky, vztahy i celou osobnost. Je to trochu jako skládání puzzle vlastního portrétu a jeho okolí. Když se alespoň trochu daří, přináší klientům vnímání jistějšího a bezpečnějšího světa,“ vyjmenovává Masopustová. „Nejčastějšími tématy jsou vztahy s nejbližšími a s okolím, a to i s těmi, kteří jim vstoupili do života s jejich nemocí – odborníky. Často mluvíme o pocitu jistoty a smyslu života,“ dodává.

Podobné složení hostů měla i beseda 8. října v Českých Budějovicích. Na sto padesát návštěvníků z řad široké veřejnosti do posledního místa zaplnilo nejvyšší patro nově opravené restaurace Solnice na Piaristickém náměstí

Tisková zpráva

Štítky Fokus, schizefrenie, duševní onemocnění, debata, Jan Bečka

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.