pátek 10. dubna 2020 Darja

„Čoika“ se opět zaměří na kontroly při nákupu palivového dřeva, loni rozdala 24 pokut

Na začátku topné sezóny České obchodní inspekce upozorňuje spotřebitele, aby si při nákupu palivového dřeva zkontrolovali hlavně ceny. Kontroly, které ČOI uskutečnila, prokázaly pochybení u prodejců palivového dřeva především v oblasti cen. Někteří prodejci dokonce uváděli konečné ceny pro spotřebitele bez DPH, tím však porušují zákon.

Česká obchodní inspekce se před začátkem zimy v roce 2018 zaměřila na dodržování povinností hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky. Inspekce provedla 113 kontrol a ve 27 případech zjistila porušení právních předpisů. V rámci kontrolní akce nebylo zjištěno porušení výše uvedeného nařízení EU. Přesto inspektoři zjistili, že obchodníci porušovali zákon o ochraně spotřebitele:

  • Prodávající neinformovali v souladu s cenovými předpisy tím, že zřetelně neoznačili výrobek cenou nebo informaci o ceně výrobků a poskytovaných služeb vhodně nezpřístupnili.
  • Dalším častým nedostatkem bylo, že obchodníci nezajistili, aby prodávané výrobky byly přímo viditelně a srozumitelně označeny.

Česká obchodní inspekce za porušení zjištěných nedostatků pravomocně uložila 24 pokut v celkové hodnotě 58 tisíc korun, což je o 5 pokut a 15 tisíc korun více než v roce 2017.

Vzhledem ke stálému většímu počtu porušení zákona o ochraně spotřebitele, a to především o povinnosti informovat spotřebitele o ceně, budou inspektoři ČOI pokračovat v kontrolách dřeva a dřevařských výrobků i v letošním roce. 

Tisková zpráva | Foto pixabay.com | Zdroj coi.cz

Štítky Česká obchodní inspekce kontrola, dřevo, zákon

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.