pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Temelín bude kontrolovat turbínu prvního bloku

První výrobní blok operátoři odpojili od přenosové sítě. Důvodem bylo zvýšené chvění turbosoustrojí, velmi pravděpodobně v důsledku kolísání venkovních teplot. Práce nijak nesouvisí s primárním, tedy jaderným okruhem.

Zvýšené chvění některých částí parní turbíny prvního bloku zaznamenali operátoři o víkendu. Aktuálně je turbogenerátor odstaven a reaktor na třiceti procentech výkonu. „Ještě dnes provedou odborníci na turbíně první část kontrol. Další kontroly budou probíhat po vychlazení turbíny a odstavení reaktoru. Od jejich výsledků se bude odvíjet termín připojení bloku k přenosové soustavě," řekl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Šedesát metrů dlouhé turbosoustrojí se skládá z jednoho vysokotlakého dílu, tří nízkotlakých a generátoru. Váží dva tisíce tun a rotor se za vteřinu otočí padesátkrát. Obvodová rychlost nejdelších, lehce přes metr dlouhých lopatek, je 2 500 kilometrů za hodinu, tedy přibližně dvakrát více než je rychlost zvuku. Technici ji musejí vyvážit s přesností na desetiny milimetrů. Vzdálenost mezi Prahou a Temelínem by překonala za tři minuty.

Autoři | Foto Marek Sviták

Štítky Temelín, blok, odpojení, Českobudějovicko, turbína, kontrola

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.