Nastává období, kdy se na vodní plochy zanedlouho vydají bruslaři. Tento sport s sebou ale nese i nebezpečí v podobě propadnutí se do ledové vody. A jak se při této situaci zachovat nebo jak zjistit, že je voda dostatečně zamrzlá? Na to zná odpověď záchranářské desatero.
„Pokud se člověk propadne, měl by zachovat klidnou hlavu. Měl by se otočit na stranu, ze které přišel, a tudy se snažit vylézt, protože je tam předpoklad silného ledu. To je takové pravidlo,“ popisuje šéf vodních záchranářů Milan Bukáček a dodává: „Snažím se co nejrychleji z vody vylézt způsobem, abych rozložil váhu (tulením způsobem). Správně vylézt je asi to nejsložitější. Zásadní je, okamžitě se z vody dostat ven. Pokud to nejsem schopen zvládnout sám, jsem například zraněný nebo ztratím orientaci, snažím si zavolat pomoc, upozornit na sebe. K tomu jsou zase takové základní pomůcky jako je například píšťalka.“
Člověka, který se do vody dostane, je velmi důležité co nejrychleji dostat do tepla, ale pozor, ne do horké vany. Mohlo by totiž dojít k takzvané smrti ze záchrany. Takže zahřívat pěkně postupně.
Na lipenské přehradě je několik zrádných míst, které se mohou tvářit bezpečně, ale opak je pravdou. „Například v Černé mezi malým a velkým Lipnem, tam je most a tam vlastně dochází k proudění, takže tam ten led může být pro ty uživatele nebezpečný. Určitě doporučuji, aby lidé měli základní vybavení s sebou, takže dobré oblečení, dobrou výbavu ve smyslu mít s sebou mobil, popřípadě třeba v batůžku náhradní oblečení,“ upozorňuje Bukáček.
Záchranářské desatero bezpečného chování na ledě:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.