středa 2. prosince 2020 Blanka

Firma z Táborska znečistila dva potoky. Inspektoři jí uložili pokutu sto tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí z Českých Budějovic uložili pokutu sto tisíc korun provozovateli zařízení „FONTEA – výroba nealkoholických nápojů – Veselí nad Lužnicí“. Firma je zodpovědná za úniky technologických odpadních vod z dešťové kanalizace do vodních toků Potrubní potok a Bukovský potok, ke kterým došlo v květnu a v červenci loňského roku. Květnovou havárii navíc neoznámila příslušnému Krajskému úřadu Jihočeského kraje a porušila tak zákon o integrované prevenci.

K prvnímu úniku technologických odpadních vod do vod povrchových došlo loni v květnu. „Příčinou byla havarijní situace, kdy byla v kanalizační šachtě porušena celistvost potrubí, které odvádělo odpadní splaškové a technologické vody do níže položené dešťové kanalizace. Odtud znečištěná voda tekla do potoků, nejprve Potrubního a dále do Bukovského,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích.  

V rámci havárie byla překročena maximální povolená hodnota vypouštěného znečištění, která činí maximálně 26 miligramů na litr. Ve vzorcích vod vytékajícího z dešťové kanalizace ale inspektoři naměřili až 367 miligramů chemické spotřeby kyslíku na litr.  

K dalšímu úniku vod pak došlo v červencových dnech při opravách na kanalizačním zařízení. Tentokrát byly maximální povolené hodnoty ukazatelů chemické spotřeby kyslíku a biologické spotřeby kyslíku překročeny ještě výrazněji. 

„Největší problém jsme zjistili u vzorku vody odebrané v Bukovském potoce. Obě havárie měly fatální vliv na život v povrchových vodách obou potoků. Vysoké hodnoty chemické spotřeby kyslíku totiž způsobily v tocích bezkyslíkaté prostředí, v němž se ryby a další vodní živočichové nemohou rozmnožovat a dokonce ani migrovat do jiných vod,“ uvedl Jiráček. K havárii navíc došlo v úseku mezi výpustí z rybníka Horusický velký a Zlatou stokou, respektive řekou Lužnicí, která se nachází ve třetí zóně chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, což inspektoři vyhodnotili jako přitěžující okolnost.  

Společnost se proti rozhodnutí o pokutě neodvolala. Sankce začátkem prosince nabyla právní moci.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto cizp.cz

Štítky ČIŽP, pokuta, České Budějovice, Táborsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.