Alšova jihočeská galerie přichystala na tento rok hned několik zajímavých výstav. Kromě dalšího cyklu stále expozice Meziprůzkumy budou připravena díla z ruské avantgardy, představí se také Tomáš Císařovský nebo Jakub Matuška aka Masker.
Už v dubnu se mohou milovníci umění těšit na pátý cyklus obměny stále expozice Meziprůzkumy. Ta představuje soubor památek středověkého umění společně s českým uměním 20. století ze sbírek Alšovy jihočeské galerie.
Expozice je pravidelně doplňována o díla současných českých i zahraničních umělců. Na nový umělecký vstup se mohou návštěvníci těšit i dnes.
Na své si přijdou i milovníci ruské avantgardy. Od dubna bude v Alšovce vystavena unikátní kolekce z Muzea krásných umění v Jekatěrinburgu. Výběr třiceti šesti uměleckých děl představí významné ruské umělce jako je Kazimir Malevič, Wassily Kandinsky, Alexander Rodchenko, Mikhail Larionov, Natalia Goncharova, Olga Rozanova a mnohé další. Výstava bude trvat od dubna do srpna.
Od května do září bude galerie patřit také jednomu z nejuznávanějších českých malířů. Tomáš Císařovský přitahuje pozornost nejen svým neobvykle konzervativním malířským programem, ale také tím, s jakou důsledností se pohybuje v prověřeném a trvalém médiu, jaké dnes malba představuje.
Jedním z nejzajímavějších umělců mladší generace je Jakub Matuška aka Masker. Nejdůležitější součástí jeho tvorby je malba, ale zaměřuje se také na fotografie, videa, instalace a sochařství. Maskerovy obrazy přitahují kombinující přístupy monumentální malby a street artu, které do díla zařazují technické prvky. Z jeho díla vychází zejména podivná atmosféra, která vtahuje diváka do srdce umělcovy mysli. Na jeho díla se můžete zajít podívat od září do listopadu.
V Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni jsou připraveny tři akce. První bude souborná výstava Antonína Škody Jihotvar 60. let. V jižních Čechách vytvořil řadu keramických kašen, ozdob a reliéfů v architektuře, čímž se zařadil k významným výtvarníkům nejen regionálního významu 2. poloviny 20. století. Kromě individuální tvorby působil v 60. letech ve výrobním družstvu Jihotvar v Hrdějovicích, kde vytvářel keramické kolekce, které prezentovaly Jihotvar na mnoha výstavách v Praze, Brně i v zahraničí. Souborná výstava představí jak autorská díla Antonína Škody, tak umělecké práce z Jihotvaru. K vidění bude výstava od června do října.
Svou práci představí ve stejném termínu také česká sochařka, scénografka a konceptuální výtvarnice Paulina Skavová. Pro její díla je typická volnost, hravost a důslednost. Vtipem a nadsázkou oživuje seriózní modelaci, která je úzce definována pro sochy, objekty a instalace.
Posledním projektem bude Alšova země, která je určena pro děti a mládež v oblasti výtvarné, dramatické, literární a hudební výchovy. Zapojit se mohou všechny výchovné a vzdělávací instituce ze všech krajů. Cílem projektu je motivovat pedagogy k tvořivé práci se studenty. Projekt bude trvat od června do října.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.