pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Národní park Šumava posouvá registraci pro splouvání Vltavy

Šumavský národní park posouvá termín spuštění online registrace pro splouvání Teplé Vltavy. Zatímco v minulých letech si lidé mohli zamlouvat termíny od 1. dubna, nyní se tak stane až 27. dubna. Splouvání Teplé Vltavy by mělo začít 1. května.

„V souvislosti se šířením koronaviru a bezpečnostními opatřeními zavedenými v celé České republice jsme nuceni i my reagovat. Důvod je zřejmý, v současné době nedokáže nikdo odhadnout, zda bude možné už první květnové víkendy otevřít informační střediska a zda bude možné cestovat za odpočinkem a sportem,“ řekl mluvčí NP Šumava Jan​ Dvořák.

Na 16 kilometrů dlouhý úsek Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a Pěknou podléhající přísnějšímu režimu ochrany smí vodáci od 1. května do 31. října. Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů. Lidé smí na řeku pouze na kánoi nebo kajaku. „Pramice nebo rafty jsou zakázány, protože by mohly poškodit dno řeky,“ uvedl Dvořák.

V minulosti Teplou Vltavu splouvali vodáci bez jakéhokoliv omezení. Regulaci zavedl až návštěvní řád šumavského národního parku kvůli tomu, že nadměrný provoz lodí může mimo jiné ovlivnit populaci perlorodky, která se údajně v tomto úseku na dně řeky vyskytuje.

Loni Teplou Vltavu splulo na 2 100 lodí. Registrovaní zájemci zaplatí za plavidlo 500 korun, bez předchozí rezervace uhradí na místě o 100 korun více.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, turistika, příroda, Jihočeský kraj, Šumava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.